logo
.. / Start / Archiwum / 2010 / Jury
       
Ramin Gray - po ukończeniu studiów, otrzymał stypendium w Liverpool Playhouse.  Stał się zarówno odkrywcą jaki i pierwszym reżyserem nowych dzieł dramatopisarzy pochodzących z północo- zachodniej Anglii oraz z Odéon Théâtre National de l'Europe z Paryża oraz Théâtre National de Gennevilliers. Był zastępcą dyrektora w Royal Court Theatre gdzie wyreżyserował ponad 15 światowych premier. spółpracuje z wieloma teatrami w całej europie, między innymi w Niemczech, Austrii i Rosji.

Sandro Lunin - dyplomowany nauczyciel, trudnił się wieloma profesjami. Przez wiele lat pracował jako asystent różnych reżyserów. W 1989 roku został zastępcą dyrektora teatru w Rot Fabrik w Zurychu. Jest współzałożycielem "Blickfelder-Festival" festiwalu teatralnego dla młodzieży. W 1997 roku został zastępcą dyrektora Teatru Schlachthaus Bern, a następnie jego dyrektorem artystycznym. Od 2008 roku dyrektor artystyczny festiwalu "Zürcher Theater Spektakel".

Ana Marta Pizarro - Dyrektor odbywającego się co dwa lata Iberoamerykańskiego Festiwalu Teatralnego w Bogocie, jednego z największych i najważniejszych przeglądów teatralnych w Ameryce Łacińskiej. Pizarro, z wykształcenia antropolożka, była dyrektorem teatru Jorge Eliécer Gaitán, gdzie rozpoczęła współpracę z Teatrem Narodowym i Iberoamerykańskim Festiwalem Teatralnym w Bogocie.
David Sefton - Rozpoczął karierę jako wydawca i dziennikarz muzyczny w Liverpoolu. Jako pierwszy pisał o grupach The Smiths i Stone Roses. W 1993 roku został zastępcą dyrektora muzycznego w Royal Festival Hall. Przez osiem lat był odpowiedzialny za organizację Meltdown Festival. W 2000 roku został dyrektorem artystycznym UCLA Performing Arts w Los Angeles, w ramach którego stworzył doroczny Międzynarodowy Festiwal Teatralny. W maju 2010 podał się do dymisji protestując w ten sposób przeciwko cięciom budżetowym uniemożliwiającym mu prowadzenie jakiejkolwiek niezależnej i artystycznej  wizji programowej.
Meiyin Wang - Urodzona i wychowana w Singapurze. Od 2006 roku jest producentem Under The Radar Festival and Symposium. Specyfika festiwalu polega na tym, że jest on współorganizowany przez kilka różnych amerykańskich miast i odbywa się w każdym z nich w innym roku i miesiącu. Edycja nowojorska odbyła się w styczniu 2010 roku w Public Theater, w Los Angeles odbędzie się w czerwcu 2011, a w Waszyngtonie w sierpniu 2012. Jak do tej pory na festiwalu zaprezentowało się 87 grup teatralnych z 15 krajów. Wang sprawuje opiekę merytoryczną nad edycją waszyngtońską Under The Radar oraz nad panelami dyskusyjnymi i imprezami towarzyszącymi festiwalowi.
Inferno, czyli zestaw spektakli konkursowych 3. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia, swój kształt zawdzięcza selekcji, dokonanej przez najlepszych polskich krytyków teatralnych. Podobnie jak w roku ubiegłym, każdy oddany głos na spektakl oznaczał jeden punkt, zaś ilość zebranych punktów stanowiła sumę głosów oddanych na przedstawienie.

 

Krytycy – Selekcjonerzy:Jacek Cieślak

recenzent teatralny „Rzeczpospolitej”

Joanna Derkaczew
krytyk teatralny „Gazety Wyborczej”, publikowała w „Dialogu”, „Didaskaliach”, „Opcjach”, „Przeglądzie Filozoficzno-Literackim” i czeskim magazynie „Svet a Divadlo”

Łukasz Drewniak
krytyk teatralny, publikował m.in. w „Tygodniku Powszechnym”, „Dialogu”, „Teatrze”, obecnie współpracuje z „Przekrojem” i TVP Kultura

Jacek Kopciński
od 2006 roku redaktor naczelny miesięcznika „Teatr”, adiunkt IBL PAN,  autor m.in: ”Gramatyka i mistyka. Wprowadzenie w teatralną osobność Mirona Białoszewskiego”, „Którędy do wyjścia? Szkice i rozmowy teatralne”, „Nasłuchiwanie. Sztuki na głosy Zbigniewa Herberta”

Tadeusz Kornaś, redaktor naczelny Gazety Teatralnej „Didaskalia”, pracownik Katedry Teatru UJ, ppublikował „Polskie alternatywne środowiska teatralne 1980-1989”, antologię „”Dziady”. Od Wyspiańskiego do Grzegorzewskiego” (wraz z Grzegorzem Niziołkiem) oraz monografię „Włodzimierz Staniewski i Ośrodek Praktyk Teatralnych „Gardzienice”

 

 


Marcin Kościelniak
doktorant UJ, redaktor Gazety Teatralnej „Didaskalia”, recenzent „Tygodnika Powszechnego”

Aneta Kyzioł
recenzentka teatralna tygodnika „Polityka”

Wojciech Majcherek
krytyk teatralny, w latach 1990-2005 sekretarz redakcji "Teatru". Od 2005 pracuje w TVP Kultura jako redaktor odpowiedzialny za teatr. Wykładowca wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie. Autor bloga wojciech-majcherek.blog.onet.pl

Agnieszka Rataj
pracuje w TVP Kultura, recenzentka teatralna "Życia Warszawy", publikowała m.in. w „Teatrze”

Jacek Sieradzki
redaktor naczelny miesięcznika „Dialog”, krytyk teatralny

Paweł Sztarbowski

Jacek Wakar

Kinga Zalewska