logo
.. / Start / Archiwum / 2009 / Jury
       
Iphigenia Taxopoulou
 
Absolwentka literatury i literaturoznawstwa Uniwersytetu w Salonikach, posiada tytuł magistra Arts Administration and Theatre Criticismj londyńskiego City University. Pełniła rolę generalnego sekretarza Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych, współpracowała z festiwalami teatralnymi oraz instytucjami kulturalnymi w Grecji i za granicą jako doradca artystyczny oraz kierownik projektów międzynarodowych. Obecnie pracuje w redakcjach dwóch przeglądów kulturalnych w Grecji, gdzie regularnie występuje w roli recenzenta książek, jednocześnie pisząc na temat międzynarodowego teatru i polityki kulturalnej. Od listopada 2009 r. pełni rolę doradcy kulturalnego przy Przewodniczącym Parlamentu Grecji. Niedawno została mianowana współdyrektorem artystycznym festiwalu Dimitria Arts Festival odbywającym się w Salonikach na edycje 2011 i 2012. Jest członkiem założycielem oraz generalnym sekretarzem europejskiej sieci teatralnej Mitos21.

Seo Jaehyung

Południowokoreański reżyser, dyrektor artystyczny Seoul Performing Arts Festival. W 2009 roku otrzymał nagrodę dla Młodego Twórcy przyznawaną przez koreańskie Ministerstwo Kultury, Sportu i Turystyki. Do jego największych sukcesów należy inscenizacja Króla Edypa oraz napisana wspólnie z Han A-rumem sztuka Turniej, której bohaterem zbiorowym jest chór sportowców, biorących udział w Letnich Igrzyskach Olimpijskich z Seulu 1988 roku.

Peter Carp

Dyrektor Teatru w Oberhausen. Urodził się w Stuttgarcie, natomiast dorastał w Hamburgu.  Studiował historię sztuki, teatrologię, dziennikarstwo i medycynę. W1980 roku zaczął reżyserować. Pierwszy spektakl w Oberhausen wystawił w 1994 roku i były to Upiory Ibsena. Od tego czasu pracuje głównie jako niezależny reżyser w niemieckich teatrach. Interesuje go przede wszystkim klasyka europejskiego dramatu, ale nie stroni od nowoczesnych rozwiązań inscenizacyjnych, doskonale wpisując się w Theater-Hip-Hop-Projekt.

Chiaki Soma
 
Dyrektor programowa Festival/Tokyo od pierwszej jego edycji, która odbyła się na wiosnę 2009 roku. Od 2002 roku pracuje dla organizacji non-profit Arts Network Japan Inc. W 2006 roku założyła nową twórczą przestrzeń dla sztuki scenicznej – Yokohama Arts Platforma: Steep Slope Studio, we współpracy z Yokohama City, którego była dyrektorem do 2009 roku.
Zestaw spektakli konkursowych 4. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia swój kształt zawdzięcza doradczym opiniom selekcjonerów. Tegorocznym głosem służyli:

 

Krytycy – Selekcjonerzy:


Anna R. Burzyńska
teatrolog i polonistka, redaktor Gazety Teatralnej Didaskalia, recenzent teatralny Tygodnika Powszechnego. Autorka książek Mechanika cudu (2005) i The Classics and the Troublemakers (2008).

Joanna Derkaczew
krytyk teatralny Gazety Wyborczej, publikowała w Dialogu, Didaskaliach, Opcjach, Przeglądzie Filozoficzno-Literackim i czeskim magazynie Svet a Divadlo


Aneta Kyzioł
recenzentka teatralna tygodnika Polityka


Agnieszka Rataj
recenzentka teatralna Życia Warszawy, publikowała m.in. w Teatrze


Jacek Cieślak
recenzent teatralny Rzeczpospolitej


Łukasz Drewniak
krytyk teatralny, publikował m.in. w Tygodniku Powszechnym, Dialogu, Teatrze, obecnie współpracuje z Przekrojem i TVP Kultura


 

 

 


Jacek Kopciński
od 2006 roku redaktor naczelny miesięcznika Teatr, adiunkt IBL PAN,  autor m.in: Gramatyka i mistyka. Wprowadzenie w teatralną osobność Mirona Białoszewskiego, Którędy do wyjścia? Szkice i rozmowy teatralne, Nasłuchiwanie. Sztuki na głosy Zbigniewa Herberta


Marcin Kościelniak
doktorant UJ, teatrolog, recenzent Tygodnika Powszechnego i Didaskaliów.
Jako doceniony krytyk teatralny współdecyduje o nominacjach do Paszportów Polityki w kategorii Teatr.


Wojciech Majcherek
krytyk teatralny, w latach 1990-2005 sekretarz redakcji Teatru. Od 2005 pracuje w TVP Kultura jako redaktor odpowiedzialny za teatr. Wykładowca wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie. Autor bloga wojciech-majcherek.blog.onet.pl


Grzegorz Niziołek
krytyk teatralny, profesor UJ i PWST w Krakowie, redaktor naczelny Gazety Teatralnej Didaskalia. Autor wielu książek dotyczących współczesnego teatru polskiego.


Jacek Sieradzki
redaktor naczelny miesięcznika Dialog, krytyk teatralny