logo
Bartek Frąckowiak

Reżyser i dramaturg, kulturoznawca, absolwent Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych na Uniwersytecie Warszawskim i międzyuczelnianych studiów w Akademii ‘Artes Liberales’.

Reżyser spektakli: Komornicka. Biografia pozorna (tekst: B. Frąckowiak i W. Szczawińska), HOBO Art Foundation, Teatr Polski w Bydgoszczy, Scena Prapremier InVitro w Lublinie, (2012), W pustyni i w puszczy. Z Sienkiewicza i z Innych(tekst: B. Frąckowiak i W. Szczawińska) w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu (2011), Ksiądz H., czyli Anioły w Amsterdamie na podstawie Księdza Heleny i Ostatniego Zlotu Aniołów Mariana Pankowskiego w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku (2009), Gniew na podstawie Prowadź swój pług przez kości umarłych Olgi Tokarczuk w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu (2009).

Współpracuje w duecie reżysersko-dramaturgicznym z Weroniką Szczawińską, z którą (jako dramaturg) zrealizował Kamasutrę. Studium  przyjemności w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu (2011). Dramaturg spektakli w reż. Wiktora Rubina: Tramwaj zwany pożądaniem Tennesee Williamsa w Teatrze Polskim w Bydgoszczy (2006),Terrordrom Breslau według powieści Tima Staffela w Teatrze Polskim we Wrocławiu (2006), Lilla Weneda Juliusza Słowackiego w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku (2007), Przebudzenie wiosny Franka Wedekinda w Teatrze Polskim w Bydgoszczy (2007), Drugie zabicie psa Marka Hłaski w Teatrze Polskim w Bydgoszczy (2007). Współpracował również z Agnieszką Olsten i Moniką Pęcikiewicz. Z tą pierwszą zrealizowali Otella Szekspira w Teatrze Narodowym w Warszawie (2008) i Samsarę Disco (utwór sceniczny według Iwanowa A. Czechowa i Życia owadów W. Pielewina) w Teatrze Polskim we Wrocławiu (2009). Z Pęcikiewicz natomiast współpracował przy Śnie nocy letniej Szekspira w Teatrze Polskim we Wrocławiu (2010).

Autor projektu Performatyka Warszawska, realizowanego w Instytucie Teatralnym w Warszawie i REDakcji KP (2008). Publikował w wielu pismach teatralnych i kulturalnych (Dialog, Didaskalia, Krytyka Polityczna, Teatr), a także w książkach zbiorowych w języku polskim i angielskim.

Finalista konkursu Talenty Trójki organizowanego przez Program III Polskiego Radia. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku 2011.

Prezes Zarządu i dyrektor programowy HOBO Art Foundation, działającej na rzecz rozwoju sztuk performatywnych i wizualnych oraz łączenia praktyki artystycznej z działalnością badawczą. Doktorant i wykładowca w Katedrze Dramatu, Teatru i Widowisk UAM.

Powrót