logo
Boska Komedia rusza już jutro!

O godz. 14.00 zapraszamy do Pawilonu Wyspiańskiego na inaugurację Festiwalu.

Już jutro (czwartek, 2 grudnia) rozpocznie się 3. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia. W zimowym Krakowie zagoszczą najlepsze polskie spektakle minionego sezonu, wybrane przez grono krytyków teatralnych i poddane ocenie elitarnego międzynarodowego jury. Obok przedstawień konkursowych - liczne spotkania z artystami, pokazy prac młodych reżyserów, gościnne występy legendarnego Workcenter of Jerzy Grotowski and Thomas Richards z Pontedery. Inauguracja Festiwalu o godz. 14.00 w Centrum Festiwalowym (Pawilon Wyspiańskiego, pl. Wszystkich Świętych 2). Zapraszamy!

Najbardziej emocjonująca część Festiwalu – konkurs o Grand Prix - rozpocznie się już godzinę później. W pierwszych dniach w konkursowe szranki staną spektakle tak różnych osobowości reżyserskich, jak Maja Kleczewska (Babel), Iwan Wyrypajew (Lipiec), Jan Klata (Wesele hrabiego Orgaza) i Jerzy Jarocki (Tango). Na sobotę i niedzielę zaplanowane są pokazy kolejnych spektakli walczących o nagrodę Boskiego Komedianta: Migreny w reżyserii Anny Augustynowicz, Był sobie Andrzej, Andrzej, Andrzej i Andrzej w reżyserii Moniki Strzępki, Odysei w reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego i krakowskiego Hamleta w reżyserii Macieja Sobocińskiego. Ostatni spośród konkursowych spektakli, Personę. Ciało Simone Krystiana Lupy obejrzeć będzie można w przyszłym tygodniu.

Równie ekscytująco zapowiadają się zaplanowane na pierwszy festiwalowy weekend wydarzenia towarzyszące Boskiej Komedii. Pierwsze dwa wieczory Festiwalu dadzą miłośnikom twórczości Krzysztofa Warlikowskiego jedyną w Krakowie okazję obejrzenia jego najnowszego dzieła, spektaklu Koniec, opartego na twórczości Johna Coetzeego, Franza Kafki i Bernarda Marii Koltèsa. Cykl spotkań z artystami zapoczątkuje piątkowe spotkanie z Jerzym Jarockim i Janem Fryczem oraz kolejne, z Mają Kleczewską. Festiwalowa publiczność będzie miała także możliwość porozmawiać z wieloletnim współpracownikiem Jerzego Grotowskiego – Ludwikiem Flaszenem (także w piątek 3 grudnia), Iwanem Wyrypajewem i grającą główną rolę w spektaklu Lipiec Karoliną Gruszką (sobota, 4 grudnia), Janem Klatą (także sobota 4 grudnia), Anną Augustynowicz i Antoniną Grzegorzewską (niedziela, 5 grudnia) oraz Moniką Strzępką i Pawłem Demirskim (niedziela, 5 grudnia). Uzupełnieniem sekcji Purgatorio będą pokazy krakowskich spektakli: Zbrodni i kary Filipa Budweila w wykonaniu Teatru Figur (3 grudnia), Ptaków Piotra Waligórskiego z Teatru Ludowego, Króla Leara Krzysztofa Jasieńskiego z Teatru STU oraz Fakira Bartosza Szydłowskiego z Teatru Łaźnia Nowa.

Przy tak napiętym programie nie ucierpi jednak sekcja Paradiso, czyli pokazy prac reżyserów młodych i uznanych. W weekend zapraszamy do Klubu Fabryka na spektakl Orgia w reżyserii Wiktora Rubina z gdańskiego Teatru Wybrzeże oraz do Hali Sokoła, gdzie Teatr ZAR zaprezentuje spektakl Anhelli. Wołanie w reżyserii Jarosława Freta.

Powrót
159/215
1 grudnia 2010