logo
Bond i Fanaberie Teatralne

Już jutro rozpoczynają się VIII Wałbrzyskie Fanaberie Teatralne, znany festiwal ściągający teatromanów z całej Polski, organizowany w tym roku pod hasłem: Trzy razy nie: niezależny/niezależna/niezależne. Podobnie jak zeszłoroczna edycja, także i tegoroczne Fanaberie będą wzbogacone o V Wałbrzyski Pomost Teatralny, czyli prezentację spektakli z Dolnego Śląska, i Wałbrzyską Scenę WROSTJA, prezentującą monodramy rekomendowane przez jury Wrocławskich Spotkań Teatrów Jednego Aktora. Dla części artystów obecność w Wałbrzychu jest jednocześnie rozgrzewką przed przyjazdem na grudniowy Festiwal Boska Komedia.

Wałbrzyskie Fanaberie starają się zaprezentować publiczności najciekawsze trendy polskiego teatru współczesnego. W tym roku na Festiwal przyjadą takie zespoły, jak Komuna Warszawa, SUKA OFF, a także tegoroczni goście Boskiej Komedii – krakowski Teatr Barakah czy warszawski Teatr IMKA. Co ciekawe, rozpoczęcie tegorocznej edycji festiwalu poprzedzi premiera sztuki Jolanty Janickiej James Bond – świnie nie widzą gwiazd w reżyserii Wiktora Rubina. Ta teatralna impresja na temat słynnego agenta 007 jest kolejną odsłoną cyklu „Znamy, znamy do kwadratu”, mającego w założeniu demitologizować znane opowieści popkulturowe, literackie czy filmowe. Do tej pory na wałbrzyskiej scenie pojawiły się już wariacje na temat Zemsty Fredry, serialu Czterej pancerni i pies i Dynastii oraz rozprawa z wielkimi autorytetami kultury polskiej Był sobie Andrzej, Andrzej, Andrzej i Andrzej. Spektakle te uwiodły krytyków i publiczność, a niektóre z nich obejrzy publiczność Boskiej Komedii. Był sobie Andrzej, Andrzej, Andrzej i Andrzej w reżyserii Moniki Strzępki został wytypowany przez grono recenzentów do wzięcia udziału w części konkursowej Festiwalu, a Dynastia w reżyserii Natalii Korczakowskiej pojawi się w części Paradiso. Wiktor Rubin, twórca Jamesa Bonda, także będzie gościem Boskiej Komedii, choć z innym spektaklem – Orgią Pasoliniego, zrealizowaną w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku.

Wałbrzyskie spektakle co roku są obecne na Boskiej Komedii. W pierwszej edycji konkursu brał udział spektakl Był sobie Polak, Polak, Polak i diabeł Moniki Strzępki, rok temu w części Paradiso mogliśmy obejrzeć Opętanych Garbaczewskiego, który w tym roku „awansował” i już w części konkursowej pokaże zrealizowaną w Opolu Odyseję.

Powrót
172/215
18 listopada 2010