logo
2 grudnia Boska Komedia startuje już po raz trzeci!

Już 2 grudnia rozpocznie się 3. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia. W programie: kilkadziesiąt spektakli, konkurs o Krakowską Nagrodę Teatralną, przedstawienia młodych reżyserów, prace zagranicznych twórców i uwielbiane przez festiwalową publiczność spotkania z artystami. Festiwal potrwa do 12 grudnia. 

Tradycyjnie już Festiwal podzielono na kilka bloków.


W części Inferno, będącej konkursem najlepszych polskich spektakli minionego sezonu, do walki o statuetkę Boskiego Komedianta staną mistrzowie polskiego teatru i ich uczniowie. Zobaczymy głośne Tango Jerzego Jarockiego z Teatru Narodowego w Warszawie oraz osławioną drugą część tryptyku Krystiana Lupy Persona. Ciało Simone (przypomnijmy, że część pierwsza - Persona. Marilyn - była rok temu prezentowana także w części konkursowej Boskiej Komedii, a grający w niej Piotr Skiba otrzymał  nagrodę za najlepszą rolę męską). Po rocznej przerwie powracają do Krakowa Anna Augustynowicz oraz Monika Strzępka. Inscenizacja Wesela autorstwa Augustynowicz, zaprezentowana podczas pierwszej edycji festiwalu, udowodniła zarówno polskim widzom, jak i zagranicznym jurorom, że polski dramat narodowy nie musi być hermetyczny, a spektaklowi przyznana została nagroda specjalna. Tym razem artystka pokaże nam spektakl Migrena zrealizowany w Teatrze Współczesnym w Szczecinie. Z kolei Monika Strzępka powraca do Krakowa ze spektaklem Był sobie Andrzej, Andrzej, Andrzej i Andrzej. Do konkursu zakwalifikował się także Iwan Wyrypajew ze spektaklem Lipiec zrealizowanym w warszawskim Teatrze na Woli. Krzysztof Garbaczewski, którego Opętani byli rok temu prezentowani na Boskiej Komedii w sekcji Paradiso, tym razem weźmie udział w konkursie. Jego spektakl Odyseja wg Homera, zrealizowany w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu, od dnia premiery zdążył już zebrać pochwalne recenzje. W sekcji konkursowej krakowskie teatry reprezentować będą dwa spektakle: Wesele hrabiego Orgaza Jana Klaty z Teatru Starego oraz Hamlet Macieja Sobocińskiego z Teatru Bagatela.


Paradiso to część festiwalu poświęcona pracom młodych, ale już cieszących się uznaniem reżyserów. W czasie tegorocznej Boskiej Komedii obejrzymy spektakl Dynastia. Sclerosis multiplex Natalii Korczakowskiej z Teatru im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu, będący teatralną odpowiedzią na popularny w latach dziewięćdziesiątych serial telewizyjny. Weronika Szczawińska z Teatru im. S. Jaracza w Olsztynie zaprezentuje własną wersję znanej sztuki Davida Harrowera Noże w kurach. Z Orgią Piera Paola Pasoliniego, zrealizowaną w gdańskim Teatrze Wybrzeże, przyjedzie na Boską Komedię Wiktor Rubin. Nie obejdzie się bez powrotów do klasyki: obejrzymy Trzy siostry w reżyserii Piotra Ratajczaka z Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze oraz spektakl Anhelli. Wołanie w reżyserii Jarosława Freta z wrocławskiego Teatru Zar.


Liczne atrakcje czekają nas także w kręgu Purgatorio, obejmującym wydarzenia towarzyszące, w tym roku poświęcone projektowi Życie w teatrze. Legendarny Opis obyczajów zrealizowany w Teatrze STU doczekał się kontynuacji, a po niej – części trzeciej. O północy przybyłem do Widawy czyli Opis obyczajów III w reżyserii Mikołaja Grabowskiego z Teatru Imka w Warszawie to nie tylko powrót wybitnego reżysera teatralnego do pamiętników księdza Kitowicza, ale także podjęta na nowo rozmowa o polskości. Gościć będziemy także najnowsze przedstawienie warszawskiego Nowego Teatru – Koniec w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego, niezwykły spektakl o odchodzeniu, łączący teksty Bernarda-Marie Koltèsa, Franza Kafki, J. M. Coetzeego. Specjalnymi gośćmi Boskiej Komedii będą przedstawiciele słynnego Workcenter of Jerzy Grotowski and Thomas Richards. The Living Room w reżyserii Thomasa Richardsa stanowi jeden z etapów poszukiwań prowadzonych przez reżysera i spadkobiercę Jerzego Grotowskiego w dziedzinie Sztuki jako wehikułu. Spektakl I am America oraz poetycki koncert Not History’s Bones, oba w reżyserii Maria Biaginiego, oparte zostały na tekstach Allena Ginsberga.
 

Powrót
175/215
8 listopada 2010