logo
Nie żyje Jerzy Jarocki
Rano, w Warszawie zmarł Jerzy Jarocki, jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów teatralnych. Miał 83 lata. Informację potwierdził Jan Englert, dyrektor Teatru Narodowego, w którym pracował nad przedstawieniem Węzłowisko.

Jerzy Jarocki to jeden z najważniejszych reżyserów powojennego polskiego teatru. Związany był ze Starym Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie oraz Teatrem Narodowym w Warszawie.

Do najważniejszych spektakli Jarockiego zaliczane są m.in. zrealizowana dla Teatru Telewizji inscenizacja Matki Witkacego z Ewą Lassek (1976) czy Życie jest snem Calderona de la Barca (Stary Teatr, 1983) i Ślub Gombrowicza (Stary Teatr, 1991) ze znakomitą rolą Jerzego Radziwiłowicza. Jarocki wyreżyserował prapremiery większości dramatów Różewicza: Wyszedł z domu, Moja Córeczka, Stara kobieta wysiaduje, Na czworakach.

Jednym z jego najgłośniejszych spektakli ostatnich lat było Tango z Teatru Narodowego w Warszawie, w którym próbował na nowo odczytać dramat Mrożka. Występowali w nim m.in. Jan Englert i Jan Frycz. Spektakl był prezentowany w 2010 roku podczas festiwalu Boska Komedia.

Źródło: www.gazeta.pl
Powrót
33/215
10 października 2012