logo
Z Bartoszem Szydłowskim w Dzienniku Polskim
Wykonaliśmy w teatrze 300 procent normy – opowiada Bartosz Szydłowski, dyrektor Teatru Łaźnia Nowa i dyrektor artystyczny festiwalu Boska Komedia, na łamach dzisiejszego wydania Dziennika Polskiego. 13 kwietnia w siedzibie teatru (os. Szkolne 25) odbędzie się casting do najnowszych produkcji. Zgłaszać można się telefonicznie (12 680 23 40) lub mailowo (biuro@laznianowa.pl).

Jakkolwiek to brzmi, chce Pan wpuścić widza do teatru. Dobrze rozumiem koncepcję teatru uczestniczącego? – pyta Łukasz Gazur, dziennikarz Dziennika Polskiego.

– To nie jest nic nowego w przypadku Łaźni Nowej – odpowiada Bartosz Szydłowski. Chcemy raczej przypomnieć i wzmocnić pewne fundamentalne wartości, jakie rodziły się wraz z powstaniem naszego teatru. Łaźnia jest takim eksperymentem, w którym wciąż obserwujemy to, co robimy i wyciągamy wnioski. Ale wypisanie tego hasła na sztandarach, wzmocnienie go, oznacza, że nie chodzi już tylko o Nową Hutę. Chcemy wrzucić instytucję teatralną w orbitę projektów, które wytrącą ją ze schematu kasa z biletami za usługę artystyczną. Chcemy w sposób poważny potraktować widza jako kogoś, kto może współtworzyć instytucje Kultury. Narracja wychodząca z teatru może być wspólną opowieścią, mówieniem w imieniu nas wszystkich, a nie tylko prezentacją grupy artystów. – wyjaśnia Szydłowski.

Bartosz Szydłowski - dyrektor artystyczny Festiwalu Boska Komedia, reżyser teatralny, szef nowohuckiego teatru Łaźnia Nowa, założyciel niezależnego krakowskiego Stowarzyszenia Teatralnego Łaźnia.
FOTO
Wykonaliśmy w teatrze 300 procent normy
Powrót
39/215
5 kwietnia 2012