logo
O teatrze przy kawie
Grudzień w Krakowie zapowiada się niezwykle ekscytująco - także teatralnie, choć może powinniśmy napisać: przede wszystkim teatralnie.

Jak doskonale wszystkim już wiadomo, 8 grudnia, dokładnie za tydzień, rozpoczyna się Boska Komedia, poprzedzona granym 4 grudnia Prefixem - Norą Teatru Oberhausen. Nie można jednak zapomnieć, że oprócz przedstawień festiwalowych zgrupowanych w trzech kręgach: Piekle, Czyśćcu i Raju, które zawładną przestrzenią całego miasta, Boska Komedia zaprasza także (w dniach 11-15 grudnia) na Sceny Dantejskie - odważne rozmowy z twórcami spektakli zaproszonych do polskiego konkursu, oraz na wyjątkowe spotkanie z Tomaszem Borkowym. Ten ostatni, wraz z ekspertami związanymi z edynburskim festiwalem w ramach Edinburgh Festival Fringe Road Show Kraków, 12 grudnia opowie o możliwościach i perspektywach udziału w tym prestiżowym święcie teatru.

Jednak nim Boska na dobre rozgości się na teatralnych scenach, w mieście odbędzie się kilka wydarzeń i paneli dyskusyjnych. Te teoretycznie rozważania przy kawie chcą poddać refleksji współczesne życie teatralne, nowe sposoby pisania na scenę oraz komponowania spektakli, które jak najlepiej mają oddawać skomplikowany obraz rzeczywistości kompilując zgrabne, kolorowe obrazy z intelektualną refleksją.

Dlatego już 5 grudnia w poniedziałek o godzinie 18.30 możemy zaprosić do Bunkra Sztuki, który wraz z Gazetą Teatralną „Didaskalia" organizuje panel dyskusyjny pod hasłem Teatr postmedialny. Spotkanie poprowadzą Mateusz Borowski oraz Małgorzata Sugiera, a rozmawiać będą Mirek Kaczmarek, Bartek Macias, Wojciech Puś i Wojtek Ziemilski. Organizatorzy zapewniają, że punktem wyjścia do omawiania wciąż ewoluującej estetyki teatralnej będą powikłane relacje między teatrem a sztuką wideo.  

Natomiast Teatr im. Słowackiego zaprasza w dniach 12-14 grudnia na Międzynarodową Konferencję Tekst, zdarzenie i odpowiedzialność w najnowszym teatrze, która, jak zapowiada Teatr, będzie starała się odpowiedzieć na pytania jakim przemianom uległa scena europejska w ostatniej dekadzie, jak na dzisiejszy teatr wpłynął zwrot polityczny i performatywny oraz jakie miejsce w tym procesie przemian zajmuje polska scena teatralna. Trzydniowa dyskusja z gośćmi zaproszonymi z dziewięciu teatrów partnerskich będzie moderowana przez Pawła Sztarbowskiego, natomiast w roli ekspertów zobaczymy i usłyszymy Małgorzatę  Sugierę, Mateusza Borowskiego oraz Iwana Wyrypajewa.

Zatem wszystkich mniejszych lub większych fanów teatru zapraszamy do udziału w smakowitych, międzynarodowych wydarzeniach, które miasto Kraków zaserwuje nam już w grudniu. Zwłaszcza, że teoretyczna refleksja przy kawie czasami jest naturalnym uzupełnieniem i dopowiedzeniem tego, co ogląda się na teatralnej scenie. Nie ukrywamy także, że rozmowa taka może być dobrym punktem wyjścia do krytycznego oglądania propozycji przygotowanych przez Boską Komedię.
Powrót
90/215
1 grudnia 2011