logo
Żegnajcie się z nadzieją, czyli o Scenach Dantejskich słów kilka
Na wszystkich odważnych śmiałków, którzy zdecydują się przemierzyć z Boską Komedią teatralne kręgi teatru: Piekła, Czyśćca i Raju, czekają boscy przewodnicy. W cyklu Scen Dantejskich, czyli spotkań z zaproszonymi twórcami spektakli konkursowych oraz wystawiających pomniki polskie, będą wyjaśniać meandry i zawiłości tegorocznych prezentacji festiwalowych.

Zadbaliśmy o to, by nasi wysłannicy nie wyprowadzili na manowce żadnego wnikliwego widza. W znajdującym się w Pałacu Pod Baranami Centrum Festiwalowym gospodarzami spotkań uczyniliśmy znanych i lubianych komentatorów polskiego życia teatralnego. W roli przepytujących i dociekających spotkamy się z Łukaszem Drewniakiem, Łukaszem Maciejewskim, Witoldem Mrozkiem, Jackiem Cieślakiem oraz Joanną Derkaczew.

Na pierwszy ogień, a właściwie męki czyśćcowe, w niedzielę 11 grudnia w samo południe w Centrum Festiwalowym, spotkają się z Łukaszem Drewniakiem twórcy pomników polskich: Bartosz Szydłowski, Mikołaj Grabowski, Małgorzata Głuchowska, Piotr Ratajczak oraz Monika Strzępka. Pod ostrzałem dociekliwych pytań, na które liczymy także ze strony widowni, będą opowiadać o tym, jak widzą polską rzeczywistość oraz jaki mają pomysł, by skutecznie tę rzeczywistość zamykać w teatralnych ramach. Po krótkiej przerwie o godzinie 14.00 z Łukaszem Maciejewskim spotka się natomiast Paweł Miśkiewicz, który opowie o kulisach i inspiracjach Klubu Polskiego, który zaprezentowany zostanie w ramach konkursowej ścieżki Festiwalu.

Poniedziałek 12 grudnia ma niezwykle napięty harmonogram spotkań. O godzinie 11.00 gościem Witolda Mrozka będzie Monika Strzępka. Reżyserka tym razem wytłumaczy się z Tęczowej trybuny 2012. Wyjątkowo spotkanie odbędzie się w Gazeta Cafe na ulicy Brackiej 14. Godzinę później, czyli o 12.00 w Pałacu Pod Baranami Witold Mrozek rozmawiać już będzie z Janem Klatą, boskim weteranem, którego w tym roku w Krakowie gościmy wraz ze spektaklem Utwór o matce i ojczyźnie. Najwytrwalszych i najdociekliwszych o godzinie 14.00 Łukasz Drewniak zaprosi na spotkanie z Januszem Opryńskim, który opowie o nowym tłumaczeniu i filozoficzno-historycznych inspiracjach dla Braci Karamazow.

We wtorek 13 grudnia w Centrum Festiwalowym Łukasz Maciejewski zasiądzie przy stole z Mają Kleczewską - zapewne po to, by zapytać ją dlaczego Jelinek i dlaczego Babel 2. Natomiast o 14.00 Jacek Cieślak porozmawia z Pawłem Wodzińskim, punktem wyjścia rozmowy czyniąc spektakl Mickiewicz. Dziady. Performance.

14 grudnia w środę spotkamy się z Joanną Derkaczew oraz Klemmem, który biblijną historię Judyty przepisał na środki współczesnego teatru i z dramatu Hebbela uczynił trafny komentarz polskiej rzeczywistości. Agata Duda-Gracz w intymnej rozmowie z Jackiem Cieślikiem opowie ile i o ile w Ojcu można znaleźć ojca reżyserki – wybitnego artysty Jerzego Dudy-Gracza. Początek spotkania o godzinie 14.00.

Po raz ostatni z gośćmi festiwalowymi podczas Scen Dantejskich spotkamy się w czwartek 15 grudnia. Po raz ostatni Łukasz Maciejewski będzie dociekał i drążył temat Życia seksualnego dzikich, w czym pomogą mu osobiście odpowiedzialni za teatralną instalację: Krzysztof Garbaczewski, Ola Wasilkowska oraz Marcin Cecko. Cykl rozmów zakończy jednakże o godzinie 14.00 Łukasz Drewniak spotykając się z Wiktorem Rubinem i Jolantą Janiczak – twórczym duetem odpowiedzialnym za teatralizację legendy Joanny Szalonej; Królowej.

Wierzymy w to, że każdy, który odważnie przekroczy teatralne bramy Boskiej Komedii, wkraczając w świat festiwalowych prezentacji konkursowych oraz wysłuchaniu co na ich temat mają do powiedzenia twórcy, nie tylko nie będzie musiał żegnać się z nadzieją, ale z drobną pomocą przewodników/wysłanników dotrze do upragnionego celu: teatralnego zadowolenia.

Powrót
95/215
22 listopada 2011