logo
Zobacz jak ogłaszaliśmy program
Owiany tajemnicą do ostatniego momentu program tegorocznej edycji festiwalu Boska Komedia został wreszcie ujawniony. Znamy przebieg wydarzeń, nazwiska twórców, a sprzedaż biletów na zapowiedziane spektakle właśnie ruszyła!

- Teatr w Krakowie zawsze był ważny, był przestrzenią artystycznego dyskursu , ścierania się różnych światopoglądów i estetyk. Boska Komedia pokazuje, że dyskusja o teatrze w Krakowie trwa i że miasto jest nadal bardzo istotnym miejscem dla teatru – mówiła podczas wczorajszej konferencji prasowej zapowiadającej festiwal Magdalena Sroka, zastępca Prezydenta ds. Kultury i Promocji Miasta.

- Festiwal ma wzbudzić emocje, stąd zmiana formuły, Ma rozbudzić apetyt, stąd tak późny anons wszystkich tytułów – tłumaczył Bartosz Szydłowski, dyrektor artystyczny festiwalu.

Ujawnianie programu rozpoczął od Purgatorio, w którym pojawiły się największe zmiany. Tegoroczny Czyściec będzie cyklem pięciu prapremier pod wspólnym hasłem Pomniki Polskie. Nowe spektakle na stałe zagoszczą w repertuarach krakowskich teatrów wydłużając oddziaływanie Festiwalu na polskie życie teatralne. Do przygotowania Pomników Polskich zaproszono najbardziej znane tandemy dramaturgiczno- reżyserskie. Nad spektaklami pracują m.in. Sylwia Chutnik i Marcin Liber, Monika Strzępka i Paweł Demirski, Mikołaj Grabowski i Tadeusz Nyczek.

Jaką temperaturę będzie miało tegoroczne Inferno? O statuetkę Boskiego Komedianta zawalczy w tym roku dziesięć najlepszych spektakli minionych miesięcy. - Ten sezon był niezwykle ciekawy. Artyści osadzili się w swoich tematach i poetykach. W zasadzie trudno powiedzieć, czy mamy spektakl, który jest wyraźnym faworytem bez względu na to, czy nazwisko twórcy jest bardziej utytułowane od innych nazwisk – skomentował Bartosz Szydłowski.
Paradiso będzie przeglądem sztuki młodych reżyserów. Chcemy ich poznać, zapraszać do wspólnych projektów, a w przyszłości może także do Inferno – mówił dyrektor artystyczny. W ramach Paradiso pojawią się Małgorzata Bogajewska ze spektaklem Barbelo, o psach i dzieciach z Teatru Bagatela, Szymon Kaczmarek ze spektaklem Nasze Miasto z Narodowego Starego Teatru i Małgorzata Głuchowska z Córeczkami z Teatru Dramatycznego w Warszawy, pokazywanymi w przestrzeni alternatywnej.

Organizatorzy zapowiedzieli także kilka wydarzeń towarzyszących. 12 grudnia zapraszamy na tzw. edynburski show case. - Przyjeżdża Tomek Borkowy z grupą siedmiu przedstawicieli Edynburg Festiwal, ze swoim know-how, czyli wykładem, jak się do Edynburga dostać i czym jest Edynburg w tej chwili – mówił Bartosz Szydłowski.

Wczoraj ruszyła także sprzedaż biletów na festiwalowe spektakle. Kosztują od 30 do 60 zł i można je kupić poprzez stronę internetową www.eventim.pl oraz trzech punktach sieci informacji miejskiej InfoKraków: przy ul. św. Jana 2, w Pawilonie Wyspiańskiego (pl. Wszystkich Świętych 2) i w Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego (ul. Powiśle 11).
FOTO
fot. z archiwum Krakowskiego Biura Festiwalowego
fot. z archiwum Krakowskiego Biura Festiwalowego
fot. Agencja Good News PR
Powrót
99/215
10 listopada 2011