logo
Cztery sezony Boskiej Komedii
4. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia zbliża się wielkimi krokami. W najbliższym czasie poznamy artystów i spektakle, które wezmą udział w konkursie najlepszych przedstawień sezonu. Program tegorocznej edycji jest jeszcze tajemnicą. Nim go poznamy przypomnijmy sobie atmosferę, przebieg i zwycięzców poprzednich edycji.

2008  - Święto polskiego teatru

Recenzenci  pierwszej edycji Boskiej Komedii okrzyknęli ją ogromnym sukcesem polskiego teatru, który zelektryzował zagranicznych gości i dzięki formule showcase zyskał niepowtarzalną szansę na własną promocję poza granicami kraju i Europy.
Wyniki pierwszych obrad międzynarodowego jury nie zaskoczyły widowni. Wygrały spektakle, na które od początku wszyscy stawiali. Grand Prix przyznano Faktory 2 Krystiana Lupy. Piotr Skiba i Iwona Bielska – aktorzy biorący udział w tym spektaklu zdobyli także nagrody za najlepsze role. Dwie ważne wyróżnienia przyznane zostały Sprawie Dantona Jana Klaty (reżyserię i scenografię Mirka Kaczmarka. Za muzykę Piotra Nazaruka nagrodzono spektakl Wierszalin. Reportaż o końcu świata a Wesele Anny Augustynowicz za pełną ekspresji prezentację klasycznego tekstu. W pierwszej edycji polski teatr okazał się być niezwykle otwarty, oryginalny i ciekawy dla międzynarodowej publiczności.


2009 - Dobry teatr w czasach kryzysu


Ten sezon teatralny obfitował w rewelacyjne premiery. Głównym tematem dla reżyserów był kryzys przejawiający się w dziedzinach życia rodzinnego, społecznego czy gospodarczego. Spektakle prezentowane w ramach 2. edycji Boskiej przepełnione były niepokojem. Jak pisał Łukasz Drewniak Boska Komedia 2009 - ukazała polski teatr jako przymierzalnie póz, idei i estetyk. Najlepszym reżyserem uznany został Krzystof Warlikowski (za spektakl (A)Pollonia). Grand prix przyznano spektaklowi Między nami dobrze jest w reżyserii Grzegorza Jarzyny. Nagrodzona została także Dorota Masłowska, autorka tekstu sztuki. Za najlepszych aktorów uznani zostali Magdalena Cielecka (za rolę w spektaklu (A)Pollonia) oraz Piotr Skiba (Persona.Marilyn). Aktorom Teatru Starego w Krakowie i Janowi Klacie przyznana została nagroda specjalna – dla najlepszego zespołu teatralnego.


2010 – Plejada gwiazd

3. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia zmienił nieco formułę. Nie było prezentacji spektakli zagranicznych. Za to tłumnie pojawiły się ważne postaci polskiego teatru, reżyserzy: Warlikowski, Jarocki, Lupa, Augustynowicz, Klata, Kleczewska, aktorzy: Cielecka, Chyra, Stuhr, Piotr Skiba, Englert, Ostaszewska, Stenka i inni. W trakcie każdego z punktów festiwalowego programu widzowie wypełniali sale do ostatniego miejsca. Główną nagrodę otrzymał spektakl Był sobie Andrzej, Andrzej, Andrzej i Andrzej Moniki Strzępki i Pawła Demirskiego. Nagroda za reżyserię przypadła Krzysztofowi Garbaczewskiemu za Odyseję. Specjalną nagrodę honorową Boskiej Komedii otrzymał Krystian Lupa. Zeszłoroczna edycja rozpoczęła długą dyskusję krytyków i ludzi teatru o ścieżkach, którymi wędruje i celach do których zmierza polski teatr.

Rok od rozpoczęcia tych rozważań, w trakcie 4. edycji Boskiej, będziemy mogli sprawdzić co  zmieniło się na naszej scenie i jakie były objawienia teatralne minionego roku. Jesienny sezon wielkich premier wróży, że nie zabraknie ciekawych prezentacji i silnych emocji związanych z konkursem. Jak przebiegać będzie kolejna edycja  Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia 2011? Oficjalny i potwierdzony program już niedługo!

Powrót
101/215
4 listopada 2011