logo
Nosferatu w Warszawie
Od mrocznych opowieści sprzed wieków do filmów młodzieżowych i seriali: ostatnie lata przyniosły powrót fascynacji wampirami. Zaanektowany przez popkulturę mit sprawdził się jako temat produkcji filmowych i telewizyjnych. Czy jest atrakcyjny także dla teatru? Grzegorz Jarzyna, reżyser spektaklu Nosferatu, powstającego na motywach powieści Dracula Brama Stokera, wierzy, że tak. Premiera 8 października 2011 roku w Teatrze Narodowym w Warszawie.

„Wampir znany jest wszędzie, gdzie żyją ludzie [...]. Wampir nie może umrzeć tylko dlatego, że czas upływa; żyje, jak długo może żywić się krwią żywych istot. Więcej! Wiemy też, że może się odmładzać, że jego siły witalne stają się coraz większe i zdają się wciąż odnawiać, gdy ma dosyć pożywienia" (Bram Stocker Drakula).

Pochodząca z 1897 roku powieść Brama Stockera, będąca punktem wyjścia dla pracy Jarzyny, jest kompilacją znanych autorowi podań ludowych, a także opowieści zawartych w literaturze pięknej i naukowej. Sukces powieści Stockera utrwalił przekonanie, że ojczyzną wampirów jest Transylwania. Kolejne lata przynosiły coraz to nowe interpretacje mitu wampirycznego. Wiara w życie po śmierci, związek miłości ze śmiercią czy możliwości transgresji stały się wątkami nierozerwalnie związanymi z opowieściami wampirycznymi. Jak zapowiadają twórcy warszawskiego spektaklu, uwaga reżysera skupia się przede wszystkim na próbie przekroczenia granic materialnych, społecznych czy symbolicznych, wyzwoleniu z cielesności i tożsamości, a także tęsknocie za Innym. Teatralna wizja Nosferatu ma być także opowieścią o tym, jak jednostkowe lęki i obsesje materializują się w życiu społecznym. Budzący jednocześnie przerażenie i fascynację wampir w ujęciu Jarzyny stać się ma metaforą współczesnego świata.

Spektakl powstaje jako koprodukcja Teatru Narodowego i TR Warszawa, w koprodukcji z Narodowym Instytutem Audiowizualnym oraz Barbican Theatre w Londynie i Dublin Theatre Festiwal. Realizowany jest przy wsparciu Fundacji TR Warszawa Strategicznym partnerem zagranicznych prezentacji spektaklu jest Instytut im. Adama Mickiewicza.

W roli Draculi zobaczymy Wolfganga Michaela. Obok niego wystąpią Jan Frycz, Jan Englert, Lech Łotocki, Sandra Korzeniak, Katarzyna Warnke, Adam Woronowicz, Marcin Hycnar oraz Krzysztof Franieczek. Autorką scenografii jest Magdalena Maciejewska, za reżyserię świateł odpowiada Jacqueline Sobiszewski. Premierę poprzedzi konferencja poświęcona mitowi wampira we współczesnej kulturze oraz przegląd filmów grozy. Więcej na www.trwarszawa.pl.

Powrót
102/215
26 września 2011