logo
Premiery we wrocławskim Teatrze Polskim

Zbliżający się koniec wakacji to jednocześnie początek nowego sezonu teatralnego. Kolejne teatry ujawniają już swoje plany repertuarowe na nadchodzący rok. Sezon prapremier, będący propozycją wrocławskiego Teatru Polskiego, wydaje się szczególnie interesujący dla fanów Boskiej Komedii: w ciągu nadchodzących miesięcy zobaczycie tam spektakle twórców uhonorowanych podczas kolejnych edycji krakowskiego Festiwalu.

Już w czwartek 8 września 2011 roku na Scenie na Świebodzkim sezon prapremier zainauguruje Poczekalnia.0 w reżyserii Krystiana Lupy. Poczekalnia powstaje jako kreacja zbiorowa i przy współpracy literackiej Doroty Masłowskiej. Krystian Lupa to twórca szczególnie uhonorowany przez międzynarodowe jury kolejnych edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia w Krakowie. Przypomnijmy, że pierwsza edycja festiwalu w 2008 roku przyniosła twórcy Grand Prix za spektakl Factory 2, a występującym w nim aktorom: Piotrowi Skibie i Iwonie Bielskiej – nagrody indywidualne w kategoriach najlepszej roli męskiej i kobiecej. Piotr Skiba został ponownie wyróżniony jako odtwórca najlepszej roli męskiej rok później, także za rolę wykreowaną w spektaklu Krystiana Lupy (Persona. Marylin). Rok 2009 był również czasem wielkiego sukcesu Doroty Masłowskiej na Festiwalu. Pisarka odebrała wówczas wyróżnienie specjalne za tekst Między nami dobrze jest, a sam spektakl, wyreżyserowany przez Grzegorza Jarzynę, powrócił do macierzystego TR Warszawa uhonorowany tytułem Grand Prix Festiwalu. Wreszcie ubiegłoroczna edycja Festiwalu przyniosła Krystianowi Lupie Specjalną Nagrodę Honorową, a występującemu w prezentowanym w części konkursowej spektaklu Persona. Ciało Simone Andrzejowi Szeremecie – nagrodę za najlepszą rolę męską. Czego możemy oczekiwać po spotkaniu wybitnego twórcy teatru i znanej pisarki?

„Późną nocą na ubocznej stacji pod wpływem fałszywego komunikatu wysiadają pasażerowie. Spędzają noc w miejscu, które pozbawia ludzi poczucia bezpieczeństwa i odbiera sens istnienia. Taka sytuacja zmienia pryzmat widzenia świata. Tworzy się przestrzeń spirytystycznego seansu. W gronie podróżnych jest wycieczka młodych aktorów przygotowujących spektakl dyplomowy – Hamleta. Wracają z wycieczki do Auschwitz, którą zadał im reżyser. Nie do końca rozumieją, o co mu chodziło. A reżysera na stacji, oczywiście, nie ma. Młodzi aktorzy zostają sami z bagażem przemyśleń w tym nocnym Hyde Parku” – tak w rozmowie z Jackiem Cieślakiem reżyser przedstawił koncepcję przedstawienia, nad którym pracuje.

Spektakl zostanie zaprezentowany podczas Europejskiego Kongresu Kultury we Wrocławiu w ramach projektu Trickster 2011, będącego częścią Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej.

Kolejne wrocławskie prapremiery także związane są z artystami znanymi widzom Boskiej Komedii. W marcu 2012 roku na Scenie na Świebodzkim swój najnowszy, inspirowany Zygmuntem Freudem spektakl Hans, Dora i Wilk zaprezentuje Michał Borczuch (obok Aśki Grochulskiej także współautor tekstu), a w czerwcu 2012 roku odbędą się prapremiery spektakli Jana Klaty (szczegóły nie zostały jeszcze ujawnione) oraz Moniki Strzępki (Courtney Love).

Powrót
106/215
22 sierpnia 2011