logo
„Boski” Szekspirowski

Wakacje w pełni: podczas tradycyjnej letniej przerwy w funkcjonowaniu teatrów ożywa sezon festiwali. Część festiwalowych imprez poświęconych baletowi, teatrowi, dramatowi, tańcowi czy teatrowi tańca jest już za nami, ale w oczekiwaniu na grudniową Boską Komedię przez najbliższy miesiąc można będzie jeszcze poczuć festiwalową atmosferę i skorzystać z przeglądu najnowszych trendów w sztuce. Już za nami jeden z najstarszych i najlepiej znanych wakacyjnych festiwali: Festival Malta, tradycyjnie poświęcony nie tylko teatrowi, ale też muzyce i szeroko pojętej kulturze. Dziesiątki mniejszych festiwali, często połączonych z bogatą ofertą edukacyjną i warsztatami dla dzieci i młodzieży, skierowanych do najróżniejszych odbiorców, odbywają się właściwie codziennie w całej Polsce. Miłośnicy dzieła Shakespeare’a ruszają do Trójmiasta, gdzie trwa właśnie XV Festiwal Szekspirowski. Miła niespodzianka: obok najwybitniejszych twórców teatru współczesnego pojawią się tam także nazwiska znane z Boskiej Komedii.

Tegoroczny Festiwal Szekspirowski trwa od 30 lipca do 7 sierpnia. Do Trójmiasta powróci ceniony litewski reżyser teatralny Oskar Korsunovas z Mirandą na podstawie Burzy oraz Nikołaj Kolada – po Czechowie najbardziej znany i najczęściej obecnie grany rosyjski dramaturg, laureat Międzynarodowej Nagrody im. Stanisławskiego, założyciel własnego teatru eksperymentalnego w Jekaterynburgu. W Trójmieście pokaże dwa spektakle we własnej reżyserii: Króla Leara (w którym gra tytułową rolę) i Hamleta.

Obok nich pojawi się także Radosław Rychcik, którego spektakl Versus. W gęstwinie miast był odkryciem pierwszej edycji festiwalu Boska Komedia i otrzymał zaproszenie między innymi na prestiżowy Under the Radar Festival w Nowym Jorku. W Trójmieście Rychcik zaprezentuje własną wizję Hamleta zrealizowaną w Teatrze im. S. Żeromskiego w Kielcach. Spektakl ten został wyróżniony w Ogólnopolskim Konkursie na Najlepszą Inscenizację Dzieł Dramatycznych Williama Szekspira w sezonie artystycznym 2010/2011. Hamlet Rychcika unika łatwej publicystyki, stając się teatralnym rozważaniem o relacjach władzy panujących w rodzinie.

W części SzekspirOFF natomiast zostanie zaprezentowany znany widzom Boskiej Komedii taneczno-aktorski Hamlet w reżyserii Jana Peszka i Cezarego Tomaszewskiego, spektakl dyplomowy studentów Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie oraz Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu. Multiplikacja bohaterów, połączenie części aktorskiej z taneczną, oryginalność i świeżość ujęcia – to dzięki tym zaletom spektakl spotkał się z gorącym przyjęciem krakowskiej publiczności.

Na widzów Festiwalu Szekspirowskiego czeka także aktorsko-lalkarski spektakl pt. Anatomia Lear z Finlandii w reżyserii Mikaeli Hasán oraz muzyczny Macbeth ze Szwecji w reżyserii Benoît Malmberga, w którym oryginalny tekst Szekspira połączony z muzyką Clémenta Janequina i Josquina Despreza oraz aktorstwem współistnieją na równych prawach. Trójmiasto odwiedzi także rodzimy Teatr Pieśń Kozła ze znanym już Makbetem, zrealizowanym we współpracy z Royal Shakespeare Company i z udziałem międzynarodowego zespołu aktorskiego, który jest próbą odnalezienia muzyczności w poezji Szekspira i dotarcia tym samym do korzeni tragedii. Z Rumunii przyjedzie zespół z teatru German State Theatre Timisoara ze spektaklem Shaking Shakespeare w reżyserii jednego z najbardziej cenionych twórców współczesnego teatru rumuńskiego Radu Alexandru Nica.

Powrót
110/215
5 sierpnia 2011