logo
Decyzja Jury
Iphigenia Taxopoulou, członek Jury konkursu Boskiej Komedii:

W imieniu Jury chciałabym w pierwszych słowach złożyć serdeczne podziękowania tym osobom i instytucjom ze świata polityki i kultury, które zapewniły wsparcie realizacji tego Festiwalu. Zaoferował on nam, Jurorom oraz gościom zagranicznym, ciepłe przyjęcie i możliwość pobytu tutaj.

Oczywiście chcielibyśmy wyrazić nasze szczególne podziękowanie Panu Bartoszowi Szydłowskiemu i Pani Magdalenie Sroce, wszystkim organizatorom Festiwalu i osobom pracującym przy nim za organizację tak ważnego wydarzenia ze sprawnością, prawdziwym poświęceniem i wysokimi standardami profesjonalizmu.

Przede wszystkim pragniemy wyrazić naszą wdzięczność dla wszystkich artystów, którzy wzięli udział w tym wydarzeniu, a którzy tym samym zapewnili nam głęboko zapadające w pamięć chwile teatralnego zachwytu, które zabierzemy ze sobą do domu.

Jury festiwalu składało się z uznanych osobowości teatralnych pochodzących z takich krajów jak Polska, USA, Austria, Korea, Irlandia, Chile, Rosja i Grecja. Fakt ten dodał do naszych dyskusji zróżnicowanie perspektyw i wiele różnych punktów widzenia. Nie było łatwo dokonać ostatecznego wyboru. W rzeczywistości mieliśmy momenty niezgody, a niektóre gorące debaty i długie rozmowy trwały aż do godzin porannych. To jasno dowodzi, że nasze doświadczenie współczesnego polskiego teatru było dla nas cenne, choć jednocześnie stawiające nam wymagania. Wierzymy i mamy nadzieję, że teraz wiemy o was trochę więcej.

Nominacje do nagród zostały przez nas wielokrotnie przedyskutowane jedna po drugiej, a nasze decyzje zostały podjęte większością głosów. Krótko przypomnę Państwu, że łącznie jest sześć nagród do przyznania: Krakowska Nagroda Teatralna Boskiego Komedianta, nagroda dla najlepszego reżysera, nagroda za najlepszą rolę żeńską, nagroda za najlepszą rolę męską, nagroda za najlepszą scenografię oraz nagroda za najlepszą muzykę do spektaklu.

Zdecydowaliśmy także przyznać – poza oficjalnymi nagrodami – nagrodę specjalną jury, która oczywiście nie wiąże się z nagrodą finansową, a jedynie pragnie wyróżnić całościową pracę, która także nam się podobała.
 

Protokół z głosowania uczestników sesji Jury I Międzynarodowego Festiwalu Teatrów BOSKA KOMEDIA

Podczas sesji w dniu 10 grudnia 2008 jury obradowało w składzie:

1) Przewodnicząca Jury: Krystyna Meissner
2) Phillip Arnould
3) Stefanie Carp
4) Chul Lee Kim
5) Loughlin Deegan
6) Marc Murphy
7) John Freedman
8) Carmen Romero
9) Pavel Rudnev
10) Mark Russell oraz
11) Iphigenia Taxopoulou.

Członkowie Jury przyznali nagrody w następujących kategoriach:

GRAND PRIX: Factory 2 w reż. Krystiana Lupy
Uzasadnienie: nagrodę przyznano jako wyraz uznania dla połączenia niezwykłej wizji reżyserskiej, wybitnych innowacji scenograficznych oraz umiejętności aktorskich  w uchwyceniu i zgłębieniu znaczenia, istoty oraz metod sztuki.

NAJLEPSZY REŻYSER: Jan Klata za Sprawę Dantona
Uzasadnienie: nagrodę przyznano jako wyraz uznania za odważną i świeżą interpretację znanej opowieści, nowatorską tak pod względem filozoficznym jak i artystycznym

NAJLEPSZA AKTORKA: Iwona Bielska za rolę Brigid
Uzasadnienie: Nagrodę przyznano w uznaniu siły przekazu oraz wielkiej odwagi w stworzeniu postaci emanującej wielkim ciepłem, które uosabiało istotę Brigid Berlin.

NAJLEPSZY AKTOR: Piotr Skiba za rolę Andy’ego Warhola
Uzasadnienie: Nagrodę przyznano w uznaniu pełnego wczucia się w ikonę popu, Andy’ego Warhola i równie subtelne co głębokie przedstawienia go.

NAJLEPSZA SCENOGRAFIA: Mirek Kaczmarek za Sprawę Dantona
Uzasadnienie: Nagrodę przyznano w uznaniu twórczego i inteligentnego zorganizowania przestrzeni, w mistrzowski sposób dopełniającego interpretację tekstu.

NAJLEPSZA MUZYKA: Piotr Nazaruk za Wierszalin. Raport o końcu świata.
Uzasadnienie: Nagrodę przyznano jako wyraz uznania za oryginalną interpretację muzyki liturgicznej we współczesnym kontekście.

SPECIALNA NAGRODA JURY: Wesele
Za pełen mocy przekaz sceniczny, pozwalający współczesnej publiczności odkryć na nowo klasyczny tekst.

Nagrody zostaną wręczone 12. grudnia 2008 w Teatrze Starym podczas Gali kończącej Festiwal.
Powrót
208/215
11 grudnia 2008