logo
Poruszający performance dokumentalny z Kolumbii!

Zapraszamy na drugi tegoroczny spektakl prezentowany w ramach comięsięcznego cyklu spektakli wchodzących w skład sekcji międzynarodowej Festiwalu Boska Komedia.

Święto niewiniątek - 3, 4 czerwca 2011, godz. 19.00

Mapa Teatro z Bogoty & Hebbel am Ufer z Berlina

Jedna z najbardziej znanych kolumbijskich grup teatralnych – Mapa Teatro – już po raz drugi odwiedzi Kraków w ramach Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia. Pierwszy raz zespół pod przewodnictwem Rolfa i Heidi Abderhalden oglądaliśmy w 2008 roku, kiedy dyrektor Łaźni Nowej, Bartosz Szydłowski, zaprosił teatr z Bogoty do udziału w pierwszej edycji festiwalu. 

W spektaklach Mapa Teatro rozpływają się granice sztuk, a fikcją przeplata się z rzeczywistością. Trzy lata temu Tęsknię za Alpami zaskoczyło widzów specyficznym rytmem i estetyką. W liryczny, pełen subtelnych metafor sposób spektakl przedstawił sytuację współczesnego człowieka uwięzionego pomiędzy naturą i kulturą. „Tęsknie za Alpami jest spektaklem ukazującym świat w niezwykłej perspektywie, niesamowicie klimatycznym zbiorem impresji, przemyśleń. Używając niecodziennych i magicznych obrazów zbudowanych z dźwięków, widoków opowiada o samotności, pragnieniu i człowieku wydobywając to delikatne podskórne drżenie, emocjonalność i wyobraźnię” - pisała po polskiej premierze recenzentka Dziennika Teatralnego, Justyna Stasiowska.

Święto niewiniątek to spektakl utrzymany w stylistyce, z której słynie zespół prowadzony przez Aderhaldenów. To zatopiony w codzienności i obyczajowości barwny kolaż, któego osią jest niezwykłe uliczne święto celebrowane na wybrzeżu Pacyfiku, w miejscowości Guapi.

Mieszkańcy Ameryki Łacińskiej 28 grudnia obchodzą wspomnienie dokonanego za czasów Chrystusa na dzieciach w Betlejem. Świętowanie ma wyjątkowo zaskakującą i brutalną formę. Przez miasto wędrują mężczyźni przebrani w kobiecą odzież i plastikowe maski. Napotkanym przechodniom wymierzają razy pejczami. Mapa Teatro ilustruje wydarzenia kolorowymi scenografiami przywołującymi wspomnienie balu noworocznego czy hucznych urodzin. Na scenie, oprócz wielkiego ekranu, znajduje się niezliczona ilość serpentyn, konfetti i balonów. Obraz zamknięty w ramie scenicznej kontrastuje z kontekstem,  w jakim umieszczono sztukę. Akcję przeplatają projekcje z udziałem bojowników paramilitarnych. Opowiadają oni o okrutnych zasadach rządzących afroamerykańskim światem przestępczym, gangach narkotykowych, bojówkach i starciach partyzanckich.

Twórcy Święta niewiniątek dokumentują przebieg prawdziwego święta nawiązując do wydarzeń społecznych i politycznych. Przy dźwiękach afrykańskiej marimby przez miasto Guapi przechodzi kolorowy,  brutalny karnawał. Obejrzyjmy go wspólnie w ramach 4. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia: 3 i 4 czerwca w krakowskiej Łaźni Nowej.

Bilety: 40/50zł (ulgowe/normalne)

data: 3, 4 czerwca 2011, godz. 19.00
miejsce: Teatr Łaźnia Nowa
os. Szkolne 25
Kraków

Tekst i inscenizacja: Heidi Abderhalden, Rolf Abderhalden, Muzyka na żywo: Genaro Torres, Recherche: Martha Ruíz, Współpraca dramaturgiczna: Matthias Pees, Reżyseria dźwięku: Juan Ernesto Díaz, Wideo: Lucas Maldonado, Heidi Abderhalden, Montaż: Luis Antonio Delgado, Santiago Sepulveda, Wideo na żywo: Ximena Vargas, Reżyseria świateł: Arno Truschinski, Scenografia: Rolf Abderhalden, Santiago Sepúlveda, Produkcja: Ximena Vargas, Jose Ignacio Rincón, Obsada: Heidi Abderhalden, Julian Díaz, José Ignacio Rincón, Santiago Sepúlveda, Claudia Torres

Organizatorzy: Miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowe, Teatr Łaźnia Nowa, 6 Zmysłów

Partnerzy: Karcher, AMS, Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, Telewizja M, Antyradio, Interia


Bilety: 40 zł/ 50 zł

Sprzedaż: Teatr Łaźnia Nowa, InfoKraków (www.infokrakow.pl) ul. św. Jana 2 oraz Pawilon Wyspiańskiego na pl. Wszystkich Świętych 2, www.laznianowa.pl, www.ticketpro.pl, www.ticketportal.pl

Powrót
121/215
20 maja 2011