logo
Boska Komedia – znamy wyniki!

Był sobie Andrzej, Andrzej, Andrzej i Andrzej w reż. Moniki Strzępki to najlepsze przedstawienie tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia w Krakowie – zadecydowało jury. Wczoraj późnym wieczorem (wtorek, 7 grudnia) w kawiarni Bunkier Sztuki ogłoszono wyniki i wręczono nagrody. Statuetkę dla najlepszej aktorki otrzymała Karolina Gruszka (za rolę w spektaklu Lipiec w reż. Iwana Wyrypajewa), a za najlepszego aktora uznano Andrzeja Szeremetę (Artur w spektaklu Persona. Ciało Simone w reż. Krystiana Lupy).

Za najlepszą scenografię jury uznało tę, przygotowaną do spektaklu Odyseja przez Krzysztofa Garbaczewskiego i Annę Marię Karczmarską. Sam Krzysztof Garbaczewski uznany został natomiast przez jury za najlepszego reżysera 3. Edycji Festiwalu.

Przyznano także nagrodę dla najlepszego dramatopisarza. Otrzymał ją Iwan Wyrypajew – autor i reżyser monologu Lipiec ze znakomitą rolą Karoliny Gruszki.Specjalną nagrodę honorową otrzymał natomiast Krystian Lupa.


Poniżej protokół z obrad jury z uzasadnieniami nagród:

3. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia, Kraków 2010
7 grudnia 2010, Kraków

1. NAJLEPSZA SCENOGRAFIA
Krzysztof Garbaczewski i Anna Maria Karczmarska za stworzenie pewnej, seksownej i zaskakującej scenografii.

2. NAJLEPSZY DRAMAT (ta kategoria zastąpiła NAJLEPSZĄ MUZYKĘ)
Jury uznało, iż w konkursie nie pojawiła się wystarczająca liczba oryginalnych, samowystarczalnych kompozycji, aby przyznać nagrodę w kategorii NAJLEPSZA MUZYKA. Z tego względu ustanowiliśmy w jej miejsce nagrodę za NAJLEPSZY DRAMAT. Za jego najbardziej konsekwentnie prowadzony, silny, oryginalny i ambitny tekst - który jest jednocześnie niezwykle melodyjny - nagrodę przyznajemy Iwanowi Wyrypajewowi.

3. NAJLEPSZA ROLA MĘSKA
Andrzej Szeremeta za jego magnetyzm, oraz fascynujące i intensywne wystąpienie.

4. NAJLEPSZA ROLA KOBIECA
Karolina Gruszka za jej niezwykłą siłę połączoną z delikatnością, za mieszaninę wytrzymałości i uroku, okrucieństwa i piękna.

5. NAJLEPSZA REŻYSERIA
W przypadku tej niezwykle trudnej kategorii, w której znaleźli się zarówno sprawdzeni mistrzowie jak i przedstawiciele imponującego lecz nowego pokolenia, Jury obradowało długo i intensywnie nad wyłonieniem najlepszego reżysera. Jury z radością przyznaje nagrodę Krzysztofowi Garbaczewskiemu za jego mistrzowskie panowanie nad sceną i niecodzienną pewność siebie.

6. NAJLEPSZE PRZEDSTAWIENIE
Tegoroczne GRAND PRIX trafia do zespołu, który wykazał się prawdziwą ODWAGĄ, wpisując się jedocześnie w długą tradycję sprzeciwiania się systemowi i prezentowania nieustannego ducha walki. W duchu "F..Y..", satyra ta wykracza poza TEATR czy FILM, atakuje wszelkie formy życia kulturalnego, społecznego, ekonomicznego i politycznego. Nagroda wędruje do Był sobie Andrzej Andrzej Andrzej i Andrzej.

7. SPECJALNA NAGRODA HONOROWA: Krystian Lupa


Podpisali:
Ana Marta de Pizarro /przewodnicząca/
Ramin Gray
Meiyin Wang
David Sefton
Sandro Lunin

FOTO
Wręczenie nagród / fot. Tomasz Wiech
Wręczenie nagród / fot. Tomasz Wiech
Wręczenie nagród / fot. Tomasz Wiech
Powrót
149/215
8 grudnia 2010