logo
Boska Komedia – za nami pierwszy dzień Festiwalu

Za nami pierwszy dzień festiwalowych zmagań i wielu emocji. Już pierwszego dnia publiczność Boskiej Komedii wybierać mogła między czterema konkursowymi spektaklami. Trudny wybór mają też ci, którzy dzisiaj wybierają się do teatru. Nowa dramaturgia rosyjska, czy Mrożek widziany z perspektywy XXI wieku? Klata, czy Warlikowski? Boska Komedia gwarantuje obecność najważniejszych ostatnio spektakli na scenach jednego miasta!

Teatralny maraton rozpoczął się w Centrum Festiwalowym (Pawilon Wyspiańskiego). Zebranych gości powitali Magdalena Sroka - dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego i Bartosz Szydłowski - dyrektor artystyczny Festiwalu. – Przez dziesięć najbliższych dni będziemy obcować z żywą tkanką polskiego teatru – mówił inaugurując Festiwal Bartosz Szydłowski. – Pokażemy ponad trzydzieści spektakli i zobaczy je m.in. grono sześćdziesięciu kuratorów z całego świata. Wierzę, że to spotkanie wzbudzi ferment myśli i wzajemnych inspiracji, dzięki któremu pojawi się kolejny impuls dla polskiego teatru i jego promocji na polu międzynarodowym.

Już godzinę po otwarciu Festiwalu zaprezentowano pierwszy konkursowy spektakl – Babel w reż. Mai Kleczewskiej. Poruszający obraz zrealizowany według niescenicznego dramatu noblistki Elfride Jelinek, zamknięty w piękne sceniczne obrazy stał się u Kleczewskiej scenicznym esejem opisującym cielesność i towarzyszące jej cierpienie. Pełen okrucieństwa język, charakterystyczny dla pisarki, balansujący między groteską a wulgarnością, przełożony został na cykl perfekcyjnie zagranych etiud aktorskich, powiązanych obsesyjnie powracającymi motywami macierzyństwa, piety, ale też okrucieństwa i bólu. Równie przejmujące okazały się także kolejne prezentowane spektakle: opowiadający o wielokrotnym mordercy (w tej roli olśniewająca Karolina Gruszka) Lipiec w reż. Iwana Wyrypajewa, zastanawiająco współczesne Tango w reż. Jerzego Jarockiego i pełne odniesień do polskich realiów Wesele hrabiego Orgaza w reż. Jana Klaty. W Łaźni Nowej zgromadzonych widzów olśnił Koniec Krzysztofa Warlikowskiego - intymna opowieść reżysera o granicy między życiem a śmiercią.

Co prawda entuzjastycznie przyjęty Babel Mai Kleczewskiej nie będzie już prezentowany w ramach Festiwalu, ale miłośnicy teatru nadal mają w czym wybierać. W ramach Inferno - części konkursowej Boskiej Komedii - na dzisiaj zaplanowano ponowne pokazy Tanga Jerzego Jarockiego z Teatru Narodowego w Warszawie (16.00, Duża Scena Opery Krakowskiej), Lipca Iwana Wyrypajewa z warszawskiego Teatru na Woli (19.00, Teatr Bagatela) i Wesela hrabiego Orgaza Jana Klaty (19.15, Duża Scena Narodowego Starego Teatru w Krakowie).

Wielbiciele talentu Jerzego Jarockiego mają rzadką w Krakowie okazję spotkać się z mistrzem polskiej reżyserii. Dziś o 12.00 w Pawilonie Wyspiańskiego spotkanie z reżyserem i całą obsadą Tanga zainauguruje cykl Sceny Dantejskie, w którym znani krytycy teatralni rozmawiają z gośćmi Festiwalu. Dzisiejsze spotkanie poprowadzi Maryla Zielińska. Natomiast wieczorem w Klubie Dziennikarzy pod Gruszką zapraszamy na spotkanie z inną legendą polskiego teatru. Ludwik Flaszen, wieloletni bliski współpracownik Jerzego Grotowskiego, kierownik literacki opolskiego Teatru 13 Rzędów, po przeprowadzce do Wrocławia znanego światu jako Teatr Laboratorium, o swojej książce Grotowski & Company rozmawiać będzie z Dariuszem Kosińskim. O twórcy „teatru ubogiego” do dziś krążą legendy. Czekając na przyjazd z Pontedery Workcenter of Jerzy Grotowski and Thomas Richards, warto posłuchać, jak swoją współpracę z Grotowskim wspomina po latach Flaszen.

Jeszcze dzisiaj na Boskiej Komedii możecie Państwo obejrzeć Koniec Krzysztofa Warlikowskiego. Polecamy także Zbrodnię i karę wg Heinricha Hoffmana Filipa Budweila z krakowskiego Teatru Figur. To jedna z niewielu okazji, by na żywo obejrzeć spektakl zrealizowany w rzadko dziś spotykanej technice tintamareska, czyli połączeniu mimiki twarzy aktora z lalką zastępującą resztę jego ciała. Groteskowe, karykaturalne postacie, jakie w ten sposób powstają doskonale uzupełniają czarny humor, jakim przesycony jest tekst niemieckiego psychiatry Heinricha Hoffmana. Kontrowersyjne opowieści o niegrzecznych dzieciach połączone z atrakcyjną oprawą plastyczną bawią dorosłych i dzieci. Zapraszamy dziś o 15.00 do Kinoteatru Wrzos!

FOTO
Babel - próba / fot. Tomasz Wiech
Babel - próba / fot. Tomasz Wiech
Babel - próba / fot. Tomasz Wiech
Babel - próba / fot. Tomasz Wiech
Babel / fot. Tomasz Wiech
Babel / fot. Tomasz Wiech
Babel / fot. Tomasz Wiech
Iwan Wyrypajew / fot. Grzegorz Ziemiański
Lipiec / fot. Grzegorz Ziemiański
Tango - próba / fot. Grzegorz Ziemiański
Tango - próba / fot. Grzegorz Ziemiański
Tango - próba / fot. Grzegorz Ziemiański
Koniec / fot. Tomasz Wiech
Koniec / fot. Tomasz Wiech
Koniec / fot. Tomasz Wiech
Powrót
156/215
3 grudnia 2010