logo
Babel w reż. Mai Kleczewskiej otworzy Inferno

Autorka spektakli odważnych i niepokojących. Laureatka Paszportu Polityki. Dziesięć lat po debiucie reżyserskim pozycja Mai Kleczewskiej w polskim teatrze jest już ugruntowana. Reżyseruje w warszawskim Teatrze Narodowym, ale równie chętnie wraca do mniejszych ośrodków, takich jak Opole, gdzie niedawno odbyła się premiera Zmierzchu bogów w jej reżyserii i wg scenariusza Luchino Viscontiego. Wydaje się niemal nieprzypadkowe, że Inferno - część konkursową Boskiej Komedii, otworzy wyreżyserowany przez Kleczewską w Bydgoszczy spektakl Babel.

Babel to inscenizacja tekstu noblistki Elfriede Jelinek, będącego reakcją na tortury w Abu Ghraib oraz bestialskie zamordowanie pracowników amerykańskich firm i wywieszenie ich zdekapitowanych zwłok na moście w Falludży. Kolejne obrazy spektaklu, będącego afabularną opowieścią o cierpieniu i okrucieństwie osadzone są w scenerii stylizowanej na zalane wodą prosektorium. Śmierć, traktowana na przemian z powagą i groteskowo, powraca jako pozbawiony realności antyczny mit grecki, mit biblijny, czy też element popkultury.

Krytyk teatralny Łukasz Drewniak pisał o spektaklu: „Porażająca teatralna adaptacja niescenicznego dramatu Jelinek. Chór umarłych odprawia językowe ceremonie w kostnicy. Kleczewska pozwala im pluć na wszystkie wartości - na historię, religię i życie. Rozwala mit matki cierpiącej. Kpi z rozkładu, z nieobecności Boga i nadobecności śmierci. Hipnotyczne trzygodzinne widowisko zakończone pastiszowym, obraźliwym koncertem Sebastiana Pawlaka, ulubionego aktora Kleczewskiej”.

Spektakl został uhonorowany nagrodą zespołową dla aktorów Teatru Polskiego w Bydgoszczy za Babel na Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy w 2010 roku.

Przedstawienie będzie można zobaczyć 2 grudnia o godz. 15.00 na Scenie Kameralnej Teatru Starego w Krakowie.

Powrót
169/215
22 listopada 2010