logo
Rafał Maćkowiak gościem festiwalowego czatu

 Rafał Maćkowiak, polski aktor filmowy, telewizyjny i teatralny młodego pokolenia, był gościem festiwalowego czatu. 

 

Urodził się w 1975 roku w Opolu. W roku 1999 ukończył warszawską Akademię Teatralną i rozpoczął pracę w stołecznym Teatrze Studio, gdzie występował do roku 2002. W Teatrze Studio Maćkowiak współpracował m.in. z Piotrem Cieplakiem (Kubuś P. wg A.A.Milnego), Zbigniewem Brzozą (Miłość na Madagaskarze Turriniego), Oskarem Korsunovasem (Sanatorium pod Klepsydrą), Agnieszką Lipiec-Wróblewską (Dublińska kolęda).

W 2002 roku Maćkowiak głośnym spektaklem 4.48 Psychosis Sarah Kane w reżyserii Grzegorza Jarzyny rozpoczyna współpracę z TR Warszawa, znanym jeszcze wówczas jako Teatr Rozmaitości. Jeden z najważniejszych młodych polskich zespołów teatralnych w Polsce okazuje się doskonałym miejscem dla rozwoju dalszej kariery charyzmatycznego aktora. W Rozmaitościach Maćkowiak był Simonem w Obróbce Martina Crimpa w reż. Artura Urbańskiego, grał też w Disco Pigs Endy Walsh w reżyserii Krzysztoda Jaworskiego, czy w Benwolio i Rozalinie Shakespeare'a w reż. Redbada Klynstry.

Do najważniejszych ról teatralnych w dorobku Maćkowiaka należą występy u Przemysława Wojcieszka (Cokolwiek się zdarzy, kocham cię), Jana Klaty (Weź, przestań), Krzysztofa Warlikowskiego (Anioły w Ameryce), Krzysztofa Zanussiego (Romulus Wielki). Podczas krakowskiego Festiwalu aktor pojawi się w dwóch spektaklach przywiezionych z TR Warszawa i wyreżyserowanych przez Grzegorza Jarzynę: T.E.O.R.E.M.A.T  wg Pasoliniego oraz Między nami dobrze jest Doroty Masłowskiej.

Rafała Maćkowiaka znają też widzowie kinowi i telewizyjni. W filmie aktor debiutował jeszcze podczas studiów, a pierwszą dużą rolę zagrał już w 1998 roku w Gniewie Marcina Ziębińskiego. W tym samym roku pojawił się także w Billboardzie i w Amoku. Duże uznanie przyniosła mu rola w filmie Głośniej od Bomb Przemysława Wojcieszka. Aktor od lat pojawia się w cenionych przez krytyków filmach kinowych, takich jak 0_1_0 Piotra Łazarkiewicza, Senność Magdaleny Piekorz, 33 sceny z życia Małgorzaty Szumowskiej, Janosik. Prawdziwa historia Agnieszki Holland i Kasi Adamik. Rola w filmie Szumowskiej została w 2009 roku uhonorowana nominacją do Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł w kategorii najlepszej drugoplanowej roli męskiej.

Także produkcje telewizyjne przynoszą młodemu aktorowi zasłużone uznanie: aktor pojawia się zarówno w cenionych przez dużą widownię zarówno serialach obyczajowych (m.in. gościnny udział w Na dobre i na złe, Camera Cafe, Kasia i Tomek), jak i w głośnej Ekipie Agnieszki Holland.

 

LINKI
- Cała rozmowa z Rafałem Maćkowiakiem - do przeczytania tutaj:
Powrót
187/215
10 grudnia 2009