logo
Grzegorz Jarzyna gościem festiwalowego czatu

Grzegorz Jarzyna, reżyser, dyrektor naczelny i artystyczny TR Warszawa (wcześniej Teatr Rozmaitości), sceny od lat cieszącej się ustaloną marką teatru nowoczesnego i poszukującego, jednego z najciekawszych w Polsce, był gościem festiwalowego czatu.

Debiutował głośnym Bzikiem tropikalnym wg Witkacego w warszawskim Teatrze Rozmaitości w 1997 roku. Jarzyna stworzył dynamiczny, energetyzujący spektakl, którego współczesna forma okazała się atrakcyjna dla młodej widowni, a zarazem zachwyciła krytyków. Jego kolejne przedstawienia, Iwona, księżniczka Burgunda Gombrowicza oraz Magnetyzm serca Fredry potwierdziły klasę młodego reżysera i przyniosły mu najważniejsze nagrody teatralne w Polsce, m.in. Nagrodę im. Konrada Swinarskiego, katowicki „Laur Konrada”, nagrody na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym „Kontakt” w Toruniu.

 

Kolejne spektakle: Doktor Faustus wg Tomasza Manna, Książę Myszkin wg Idioty Fiodora Dostojewskiego, Uroczystość Vinterberga oraz 4.48 Psychosis Kane, ugruntowały mocną pozycję Grzegorza Jarzyny na polskiej scenie teatralnej.

 

Po teatralnej adaptacji Makbeta Shakespeare’a (2007: Macbeth) reżyser zwrócił się w stronę teatru operowego, z powodzeniem wystawiając Così fan tutte Mozarta w Teatrze Wielkim w Poznaniu, Gracza Prokofiewa w Opéra de Lyon czy własną wersję Don Giovanniego Mozarta (Giovanni) wystawioną w TR Warszawa.

 

Jego spektakle były pokazywane m.in. w Avignionie, Edynburgu, Moskwie, St. Petersburgu, Jerozolimie, Berlinie, Monachium, Wiedniu, Sztokholmie, Londynie, Dublinie, Toronto i Los Angeles. W wiedeńskim Burgtheater Jarzyna zrealizował spektakle Lew w zimie Goldmana (2007) oraz mede:a (2008) – za ten ostatni odebrał jedną z najbardziej prestiżowych nagród teatralnych obszaru niemieckojęzycznego – Nestroy-Preis.

 

Jego ostatnie spektakle to T.E.O.R.E.M.A.T. na podstawie twórczości Piera Paolo Pasoliniego (premiera w lutym 2009) oraz Między nami dobrze jest Doroty Masłowskiej, którego premiera odbyła się w Schaubühne am Lehniner Platz w Berlinie (marzec 2009). Za ich reżyserię Jarzyna odebrał w 2009 roku po raz drugi nagrodę im. Konrada Swinarskiego dla najlepszego reżysera. Oba zostaną zaprezentowane w części konkursowej Festiwalu Boska Komedia.


LINKI
- Cała rozmowa z Grzegorzem Jarzyną - do przeczytania tutaj:
Powrót
189/215
9 grudnia 2009