logo
Jarocki reżyseruje w Narodowym

W warszawskim Teatrze Narodowym trwają próby do kolejnej głośnej premiery zaplanowanej na rozpoczęcie nadchodzącego sezonu. 17 września na Scenie przy Wierzbowej Jerzy Jarocki przedstawi Sprawę, spektakl wyreżyserowany na podstawie Samuela Zborowskiego Juliusza Słowackiego.

Jarocki, mistrz reżyserii i jeden z najważniejszych polskich reżyserów teatralnych, znany jest przede wszystkim z inscenizacji literatury i dramatu współczesnego. Jego zasługą jest wprowadzenie na polskie ceny dramaturgii Stanisława Ignacego Witkiewicza, Witolda Gombrowicza oraz Sławomira Mrożka. Także większość dramatów Tadeusza Różewicza została pierwotnie wystawiona przez Jerzego Jarockiego. Zrealizowana przez niego dla Teatru Telewizji w 1976 roku inscenizacja Matki Witkacego z Ewą Lassek w roli głównej została uznana na kanoniczną. Do szczególnie znanych spektakli Jarockiego należą także Życie jest snem Calderona de la Barki (Stary Teatr, 1983), Ślub Gombrowicza (Stary Teatr, 1991), Pułapka (Teatr Polski we Wrocławiu, 1992), Płatonow Czechowa (Teatr Polski we Wrocławiu, 1993), Kasia z Heilbronnu Heinricha von Kleista (Teatr Polski we Wrocławiu, 1994), Wujaszek Wania Czechowa (Teatr Polski we Wrocławiu, 2000), Grzebanie wg Witkiewicza (Stary Teatr, 1996) czy Faust Goethego (Stary Teatr, 1997). Do listy tej dołączyło w roku 2009 odczytane na nowo Tango, prezentowane podczas ubiegłorocznej edycji Boskiej Komedii.

Sprawa będzie drugim spotkaniem mistrza reżyserii z romantycznym wieszczem. Jarocki zrealizował Sen srebrny Salomei w 1993 roku na scenie Starego Teatru w Krakowie. Jak czytamy na stronach Teatru, inspirowany genezyjską filozofią i autentycznymi wydarzeniami z historii Polski, Słowacki pisze najbardziej intrygujący dramat z tzw. okresu mistycznego. Jego główny bohater, Lucyfer, walczy o – jak napisał niedawno Jerzy Axer – miejsce na krzyżu obok, a może nawet zamiast, Chrystusa. Do współpracy nad wizją plastyczną spektaklu Jarocki zaprosił tym razem Andrzeja Witkowskiego. Jak zinterpretuje mistyczny dramat romantyczny reżyser znany z inscenizacyjnej precyzji, realizmu i dogłębnej analizy tekstu? Przekonamy się już za kilka tygodni. W obsadzie zobaczymy między innymi Ewę Konstancję Bułhak, Dominikę Kluźniak, Mariusza Bonaszewskiego i Jerzego Radziwiłowicza.

Powrót
105/215
30 sierpnia 2011