logo
Premierowe spektakle Borczucha i Klaty w Teatrze Starym
Narodowy Teatr Stary im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie w nowym sezonie przygotował trzy premiery spektakli w reżyserii: Michała Borczucha, Jana Klaty oraz Szymona Kaczmarka. Przypominamy, że wcześniejsze spektakle przygotowane przez Borczucha i Klatę można było obejrzeć podczas kolejnych edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnym Boska Komedia.

24 września zobaczymy Brand. Miasto. Wybrani wg Henryka Ibsena w reżyserii Michała Borczucha.  Sztukę Tajny Agent wg J. Conrada w reżyserii Jana Klaty będziemy mogli obejrzeć 1 października na deskach Dużej Sceny, zaś 28 października ujrzymy Nasze Miasto Thorntona Wildera wyreżyserowane przez Szymona Kaczmarka.

O spektaklu Brand. Miasto. Wybrani na stronie Narodowego Teatru Starego czytamy: Dokładnie tak wygląda to inne miasto, które będziemy mieli okazję zobaczyć. W części opuszczone, zaniedbane i zapomniane. Ogromne, ale nie mogące pomieścić wszystkich ludzi. Miasto pełne bezdomnych, którzy wcale nie chcą się osiedlić. Wyobraźmy ich sobie. Tych wybranych. Najbardziej zdeterminowanych, by za wszelką cenę bronić własnych śmieci. Tak skrzętnie gromadzonych przez całe życie: niepotrzebnych uczuć, przyjemności ciała oraz innych ludzi, z którymi muszą dzielić paradoksalnie ciasną, miejską przestrzeń. I wyobraźmy sobie pośród nich Branda. Jak przychodzi z jakiegoś odległego świata. Jak próbuje przekonać wybranych ludzi, że najgorszy kryzys ekonomiczny i religijny jest najlepszą drogą do wolności. Że tylko walka prowadzi do obiecanego dwa tysiące lat temu zmartwychwstania. Że koszmar ciała to tak naprawdę powód do nieustającej radości.

Tajny Agent jest efektem pracy znanego duetu Jan Klata (reżyser) i Sebastian Majewski (dramaturg). Łączy wątki dwóch powieści Josepha Conrada – W oczach Zachodu oraz Tajny agent, w których Conrad ze sceptycyzmem, by nie powiedzieć przerażeniem patrzy na anarchistyczną gorączkę, metody terrorystów w walce z systemem, bezwzględność zamachowców i cynizm tajnych służb. Co tak naprawdę wiemy o kulisach i pobudkach ludzkiego działania? Kto jest idealistycznym buntownikiem, a kto przestępcą i zdrajcą? Czy wspólne dobro ludzkości to jedynie fantazmat? – dowiemy się po obejrzeniu spektaklu.

Z kolei Nasze miasto wyreżyserowane przez Szymona Kaczmarka - nie jest zwierciadłem, w którym możemy się przejrzeć. Jest elastyczną konstrukcją, która przyciąga kolejne opowieści i mity. Dzięki temu może w sobie zmieścić także nasze historie: wchłonąć prywatne mitologie, które zbudowaliśmy z przeczytanych książek, obejrzanych filmów, użytych przedmiotów i przeżytych zdarzeń – czytamy na stronie teatru.

Przypominamy, iż Wertera w reż. Michała Borczucha gościlismy w 2009 roku w Krakowie podczas festiwalu Boska Komedia. Natomiast Wesele hrabiego Orgaza w reż. Jana Klaty mogliśmy obejrzeć podczas zeszłorocznej edycji festiwalu.

Powrót
108/215
18 sierpnia 2011