logo
Prapremiera Iluzji Wyrypajewa już we wrześniu
9 września na scenie stołecznego Teatru na Woli odbędzie się polska prapremiera sztuki rosyjskiego dramaturga Iwana Wyrypajewa Iluzje w reżyserii Agnieszki Glińskiej, w przekładzie Agnieszki Lubomiry Piotrowskiej. Autorką scenografii do Iluzji jest Agnieszka Zawadowską, o oprawę muzyczną spektaklu zadba Ygor Przebindowski. W rolach głównych wystąpią: Dorota Landowska, Dominika Ostałowska, Łukasz Lewandowski i Krzysztof Stroiński. Przypominamy, że Wyrypajew zdobył główną nagrodę w kategorii Najlepszy Dramat za monolog Lipiec podczas 3. edycji Festiwalu Boska Komedia.

W zapowiedzi premiery spektaklu na stronach Teatru na Woli czytamy: Historia dwóch małżeństw, które pod koniec życia odczuwają potrzebę rozmowy o uczuciach. Cztery osoby, cztery spojrzenia na wspólne życie, różne sposoby rozumienia słowa “miłość”. Kto kogo kochał, a komu się zdawało, że kochał? Kto przez kogo był kochany naprawdę? Wyrypajew, pokazując kolejne elementy małżeńskich układanek, tworzy opowieść pełną paradoksów. Iluzje mówią też o przyjaźni, ironii losu i niemożności pełnego zrozumienia między najbliższymi osobami. (źródło: materiały Teatru na Woli, teatrnawoli.pl)

Iwan Wyrypajew - rosyjski aktor, reżyser, scenarzysta i dramatopisarz. Członek Rosyjskiej Akademii Filmowej. Absolwent wydziału aktorskiego Wyższej Szkoły Teatralnej w Irkucku. Studiował także reżyserię w Wyższej Szkole Teatralnej im. Szczukina w Moskwie. W 1998 roku założył w Irkucku teatr studyjny Przestrzeń Gry, który został zlikwidowany z powodu trudności finansowych i nieprzychylności władz. Przez lata związany z  moskiewskim Teatr.doc. Jest autorem sztuk: Lipiec, Księga Rodzaju 2, Tlen, Dzień Walentego, Miasto, gdzie jestem, Sny. Autor scenariuszy i reżyser filmów fabularnych: Euforia (2006), Odczuwać (2009, projekt Krótkie spięcie) i Tlen (2009).

Powrót
111/215
1 sierpnia 2011