logo
Demirski i Strzępka z kolejną nagrodą
Spektakl dramatopisarza Pawła Demirskiego i reżyserki Moniki Strzępki Był sobie Andrzej, Andrzej, Andrzej i Andrzej z Teatru im. Szaniawskiego w Wałbrzychu zwyciężył w 17. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej organizowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jury pod przewodnictwem literaturoznawcy prof. Przemysława Czaplińskiego przyznało spektaklowi nagrodę zespołową w wysokości 30 tys. zł, a także dwie indywidualne nagrody: za reżyserię dla Strzępki i aktorską dla Agnieszki Kwietniewskiej.

To kolejne wyróżnienie dla wałbrzyskiego przedstawienia, które w formie politycznej burleski stawia pytanie o kapitulację polskich elit kulturalnych przed społecznym zaangażowaniem. Jury doceniło także drugie konkursowe przedstawienie tandemu: Tęczową trybunę z Teatru Polskiego we Wrocławiu. To opowieść o kibicach gejach, którzy chcą utworzyć własny sektor na stadionie podczas Euro 2012, rzecz o pułapkach tolerancji i paradoksach demokracji. Demirski dostał nagrodę za tekst, a Michał Opaliński - za rolę Urzędnika.

Do konkursu zgłoszono ponad 80 spektakli, z których 11 znalazło się w finale. Łączna pula nagród wyniosła 135 tys. zł.

Przypominamy, że zeszłoroczne GRAND PRIX w kategorii Najlepsze przedstawienie podczas 3. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia trafiło właśnie do Strzępki i Demirskiego – twórców spektaklu Był sobie Andrzej Andrzej Andrzej i Andrzej, a także nagrodę za reżyserię na festiwalach Prapremier w Bydgoszczy i Rzeczywistość przedstawiona w Zabrzu. Strzępka i Demirski otrzymali za niego również Paszport Polityki.

Gratulujemy!

Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej jest ogłaszany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego celem jest nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzacja polskiego dramatu współczesnego. Konkurs. Podmiotem realizującym procedurę konkursową jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.
Szczegółowe informacje o konkursie i jego laureatach znajdują się na stronie na www.sztukawspolczesna.org
Powrót
114/215
7 lipca 2011