logo
Dzień dziesiąty

Przed nami ostatni dzień 3. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia w Krakowie. Zanim nadejdzie czas podsumowań Festiwalu, jego bloku konkursowego, części poświęconej młodym polskim reżyserom – Paradiso oraz wydarzeń towarzyszących – Purgatorio, zapraszamy raz jeszcze do Łaźni Nowej na spotkanie z Workcenter of Jerzy Grotowski and Thomas Richards.

Spektakle przygotowane przez artystów kontynuujących tradycje wypracowane przez Jerzego Grotowskiego i skupionych w założonym przez niego centrum w Pontederze mieliśmy okazję oglądać już od kilku dni. Jeszcze wczoraj kolejna grupa widzów mogła wziąć udział w nietypowym performansie zatytułowanym The Living Room, w reżyserii Thomasa Richardsa, w którym możliwe staje się przekraczające granice teatru, intymne spotkanie i wymiana energii między aktorami, pełniącymi funkcję gospodarzy, a widzami, traktowanymi jak wyczekiwani i serdecznie witani goście. Po zakończeniu The Living Room odbył się jedyny w trakcie trwania Festiwalu pokaz spektaklu-koncertu Not History’s Bones, także w wykonaniu artystów z Workcenter of Jerzy Grotowski and Thomas Richards, tym razem w reżyserii Maria Biaginiego. Not History’s Bones to, podobnie jak I am America, spektakl, który powstał w wyniku poszukiwań prowadzonych w ramach Open Program – stąd obecność na scenie tych samych artystów, których talent i niespotykane rzemiosło już wcześniej zachwyciły publiczność. Tym razem mamy do czynienia z rodzajem koncertu, dla którego materią słowną stały się utwory amerykańskiego poety Allena Ginsberga. Czerpiąc inspirację z różnych gatunków muzycznych, łącząc elementy muzyki punkowej, rockowej, bluesa, muzyki cygańskiej i operowej, wywodzący się z całego świata członkowie grupy w trakcie pracy nad spektaklem skomponowali oryginalne piosenki, ujawniające jednocześnie mnogość znaczeń, intuicji i interpretacji, które zapisane są w poetyckim słowie. Na przemian wyciszony i elektryzujący, Not History’s Bones oczarował publiczność swoją wielobarwnością, precyzyjnym wykonaniem oraz aktualnym przesłaniem, opowiadającym o problemach współczesnego świata.

Dzisiaj wyjątkowo, bo w samo południe, zapraszamy na ostatni pokaz spektaklu The Living Room w reżyserii Thomasa Richardsa. Natomiast o 17.00, także w Łaźni Nowej, zachęcamy do wzięcia udziału w otwartym spotkaniu poświęconym ostatnim wydarzeniom artystycznym Festiwalu. Naszymi rozmówcami będą: Thomas Richards, najbliższy współpracownik Jerzego Grotowskiego i dyrektor Workcenter of Jerzy Grotowski and Thomas Richards w Pontederze, reżyser spektaklu The Living Room; Igor Stokfiszewski, krytyk literacki, dramaturg, członek zespołu „Krytyki Politycznej”; oraz Bartosz Szydłowski, reżyser, Dyrektor Artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia,  Dyrektor Naczelny i Artystyczny Teatru Łaźnia Nowa.

Powrót
144/215
12 grudnia 2010