logo
Dzień szósty

Choć wczorajszy dzień zdominowały emocje związane z ogłoszeniem wyników konkursu, na popołudniowych i wieczornych spektaklach publiczność jak zwykle dopisała. Z entuzjastycznym przyjęciem spotkał się ostatni spośród prezentowanych w części konkursowej spektakl Persona. Ciało Simone w reż. Krystiana Lupy. Bohaterką przedstawienia - powstałego z fascynacji reżysera życiem Simone Weil, francuskiej filozofki chrześcijańskiej - jest Elżbieta Vogler, postać z Bergmanowskiej Persony. Aktorka, która zrezygnowała z uprawiania zawodu, po latach otrzymuje propozycję zagrania Simone Weil. Spektakl jest zapisem jej pracy nad rolą. Mimo przyjęcia przez Lupę pozornie dystansującej konwencji, powstało dzieło przykuwające uwagę splotem fikcji i rzeczywistości, obfitujące w odniesienia i głębokie sensy, ale i chwilami niezwykle zabawne.  

Wielbiciele młodego teatru ciepło powitali także Dynastię Natalii Korczakowskiej z Teatru Dramatycznego im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu. Znani wszystkim członkowie rodu Carringtonów w inscenizacji Korczakowskiej na przemian pozbawiani są serialowego sztafażu i ukazywani w groteskowych serialowych pozach. Spektakl skupia się wokół postaci Stevena, syna Blake’a, umierającego na AIDS geja. Jak pisał Łukasz Drewniak, „imperium Carringtonów jest u Korczakowskiej symbolem choroby, która zżera Amerykę, […] paroksyzm konsumpcyjnej i seksualnej orgii, który wybucha tuż przez finałem spektaklu, rozbija na chwilę złudę fałszywego świata, ale potem w monologu Alexis (Irena Wójcik) słuchamy o pacykowaniu kobiety-trupa, o liftingowaniu kobiety-Ameryki, wstrzykiwaniu w rzeczywistość mitycznego botoksu”.

Znaną wszystkim historię, choć opowiedzianą w całkiem nowy sposób, mogliśmy obejrzeć także w Hamlecie w reżyserii Jana Peszka i Cezarego Tomaszewskiego. Spektakl powstał jako przedstawienie dyplomowe studentów Teatru Tańca w bytomskim oddziale PWST w Krakowie. W tej na wskroś współczesnej i nowatorskiej inscenizacji reżyser i młodzi aktorzy podjęli próbę rozprawienia się z mitycznością tekstu. „Naszym celem nie jest rozbijanie czy dekonstruowanie, ale otwarcie szeroko okien i totalne przewietrzenie tego tekstu, tak żeby on, dzisiaj, w ustach bardzo młodych ludzi, zabrzmiał wiarygodnie” – mówił o swojej pracy Jan Peszek. Przedstawienie, dalekie od tradycyjnych wystawień Hamleta, spotkało się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności. Podobnie jak prezentowane także w części Purgatorio spektakle Ampuć, czyli zoologia fantastyczna Wiesława Hołdysa w wykonaniu Stowarzyszenia Teatr Mumerus, teatralny opis fantastycznego bestiarium autorstwa Jana Gondowicza, oraz Szyc Any Nowickiej - tragikomedia muzyczna o perypetiach żydowskiej rodziny, prezentowana przez Teatr Barakah.

Dziś czeka nas ostatni pokaz Persony Krystiana Lupy (19.00, Duża Scena, Teatr Łaźnia Nowa), w której podziwiać możemy uhonorowanego nagrodą aktorską Andrzeja Szeremetę oraz Hamleta Jana Peszka i Cezarego Tomaszewskiego. Zainteresowani teatralną inscenizacją Dynastii jeszcze dziś mają szansę obejrzeć spektakl Natalii Korczakowskiej na Scenie Kameralnej Teatru Starego o godz. 19.00. Tych, którzy już Dynastię widzieli, zapraszamy na Trzy siostry Piotra Ratajczaka z Lubuskiego Teatru im. Leona Kruczkowskiego w Zielonej Górze (Duża Scena Teatru Starego, 17.00). Odważna inscenizacja Ratajczaka zaskoczyć może widzów przyzwyczajonych do tradycyjnych wystawień dramatu Czechowa. Zielonogórskie Trzy siostry rozpoczynają się co prawda w jasnej przestrzeni minionego świata, jednak tym bardziej gorzkie jest rozczarowanie, które przynosi bohaterkom XX wiek i jego dramatyczne wydarzenia.

O 17.00 w Teatrze Nowym obejrzeć można będzie spektakl Koniec półświni. Reżyser, Jakub Porcari, łączy w nim teksty Helmuta Kajzara (Koniec półświni i Gwiazda) oraz Franza Kafki (Przemiana, List do ojca), proponując nam śledzenie meandrów procesu, w którym człowiek wybiera bycie ofiarą. Przedstawienie jest próbą zrozumienia decyzji o poddaniu się drugiemu człowiekowi i związanej z tym zgody na upokorzenie.

Wielbicieli młodego polskiego teatru zapraszamy dziś na wyjątkowy cykl spotkań. Łukasz Drewniak rozmawiać będzie z reżyserami, których spektakle zaprezentowane zostały właśnie w części Paradiso poświęconej młodym twórcom. O 12.00 gościć będziemy Wiktora Rubina (Orgia) i Piotra Ratajczaka (Trzy siostry), o 12.40 – Natalię Korczakowską (Dynastia) i Weronikę Szczawińską (Noże w kurach), a o 13.20 – Jarosława Freta (Anhelli. Wołanie).

A o godz. 14.00 w Portalu Interia.pl czat z Magdaleną Sroką – dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego i Bartoszem Szydłowskim – dyrektorem artystycznym Festiwalu, którzy skomentują ogłoszone w nocy wyniki tegorocznej edycji i zdradzą plany na przyszły rok. Zapraszamy do Czaterii. Zaczynamy o godz. 14.00.

FOTO
Persona. Ciało Simone - próba / fot. Grzegorz Ziemiański
Persona. Ciało Simone - próba / fot. Grzegorz Ziemiański
Persona. Ciało Simone - próba / fot. Grzegorz Ziemiański
Persona. Ciało Simone - próba / fot. Grzegorz Ziemiański
Persona. Ciało Simone / fot. Grzegorz Ziemiański
Persona. Ciało Simone / fot. Grzegorz Ziemiański
Persona. Ciało Simone / fot. Grzegorz Ziemiański
Powrót
148/215
8 grudnia 2010