logo
Teatr Polski w Moskwie - polski program specjalny na XVII Festiwalu Teatralnym Złota Maska

Złota Maska to rosyjska nagroda teatralna przyznawana od 1994 roku. W 2008 roku uhonorowano nią Krystiana Lupę za spektakl Mewa wg prozy Czechowa. Złota Maska to nie tylko niezwykle prestiżowa nagroda, ale też prężny ogólnorosyjski festiwal. Co roku w Moskwie prezentowane są na nim najważniejsze rosyjskiej przedstawienia. Od 5 lat festiwal bardzo intensywnie rozwija również swój program międzynarodowy. W ramach najbliższej edycji Złotej Maski szczególna uwaga skierowana zostanie na Polskę. Przygotowany na XVII edycję festiwalu program Teatr Polski w Moskwie to pierwsza tak duża prezentacja polskiego teatru i dramatu na tym prestiżowym i niezwykle opiniotwórczym festiwalu.

Projekt Teatr Polski w Moskwie to specjalna edycja festiwalu, przygotowana przez Festiwal Złota Maska oraz Instytut Adama Mickiewicza poświecona w całości polskiemu teatrowi i dramaturgii. Polski teatr pojawił się już wcześniej w programie Złotej Maski. W 2010 roku wystawiono bardzo dobrze przyjęty przez publiczność i krytyków spektakl Między nami dobrze jest w reż. Grzegorza Jarzyny wg dramatu Doroty Masłowskiej. Jednak w przyszłym roku po raz pierwszy pokazana zostanie tak szeroka prezentacja najnowszego polskiego teatru.

Program Teatru Polskiego w Moskwie opracowany został przez polsko – rosyjski zespół kuratorów: Elenę Kowalskają (krytyk teatralny, komentator magazynu "Afisha"), Alionę Karas (krytyk teatralny, komentator "Rossijskoj Gaziety"), Joannę Klass (Instytut Adama Mickiewicza) oraz Marka Radziwona (Instytut Polski w Moskwie). W programie Teatru Polskiego w Moskwie znalazło się 5 z najnowszych polskich spektakli oraz utwór teatralno-muzyczny specjalnie przygotowywany na festiwal w konwencji work-in-progress. Towarzyszyć będą im czytania najnowszej polskiej dramaturgii, dyskusje oraz panele krytyczne. Planowane są również spotkania z dramaturgami i reżyserami bezpośrednio po prezentacjach spektakli.

W ramach Teatru Polskiego w Moskwie zobaczyć można będzie spektakle Krzysztofa Warlikowskiego - (A)pollonia, Mai Kleczewskiej – Babel oraz opartą na wątkach autobiograficznych Małą narrację w reżyserii Wojtka Ziemińskiego. Wystawiona zostanie również jedna z części tryptyku Krystiana Lupy Persona/Marilyn. Wcielającą się w postać  Marilyn Monroe Sandrę Korzeniak wyróżniono za tę kreację Paszportem Polityki. Po doskonałym przyjęciu przez publiczność i krytyków na Ulster Bank Festival i w Barbican Theatre do Moskwy pojedzie również T.E.O.R.E.M.A.T. w reż. Grzegorza Jarzyny.

W programie zaprezentowany zostanie też projekt work-in-progress - Opera kolejowa: Prolog przygotowana przez komunę//warszawa oraz Liquid Theatre z Moskwy. Partytura muzyczna spektaklu zostanie skomponowana jako wariacja rozkładu jazdy pociągów odjeżdżających i przyjeżdżających na moskiewskie dworce, a jego libretto stanowić będą nagrania rozmów z przypadkowymi pasażerami. Wstępem do tego spektaklu jest prezentowany w czasie przeglądu Teatr polski w Moskwie Prolog / work-in-progress: Podróże. Premiera projektu planowana jest jesienią 2011 roku na dworcu kijowskim w Moskwie.

Zapraszamy na www.culture.pl  Znajdą tam Państwo obszerne biogramy reżyserów.

Więcej informacji: Magdalena Mich, rzecznik prasowy Instytutu Adama Mickiewicza, Tel.: 602 663 570

Pliki do pobrania
- Polski program specjalny na XVII Festiwalu Teatralnym Złota Maska
- Złota maska
Powrót
151/215
6 grudnia 2010